fot. twitter.com

Ponad połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość

Polskie dzieci zaliczane są do najszybciej tyjących w Europie. Problem z nadwagą i otyłością ma już ponad połowa Polaków. Lekarze alarmują, że to nie jest tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny, bo nadwaga zwiększa ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych i nowotworów.

Odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce jest Narodowa Strategia Onkologiczna, czyli wieloletni program wytaczający kompelskowe zmiany w polskiej onkologii na lata 2020-2030. Rząd we wtorek przyjął uchwałę dotyczą powołania NSO przedłożoną przez ministra zdrowia.

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to tzw. cancer plan, czyli kompleksowy program walki z rakiem. Strategia jest NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. Wśród nich są zmiany w profilaktyce wtórnej i pierwotnej oraz edukacja dotycząca stylu życia.

– Skala otyłości w Polsce jest ogromna. Nadwagę lub otyłość ma – w zależności od statystyk – od 62 do 64 proc. dorosłych mężczyzn w Polsce, a w przypadku kobiet – od 49 do 52 proc., a zatem już ponad połowa Polaków ma otyłość lub nadwagę – mówi dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

Dr Sutkowski podkreśla, że jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i młodzieży, ponieważ wśród dzieci między 8 a 14 rokiem życia mamy jeden z największych na świecie odsetek osób z nadwagą i cukrzycą.

Wyniki badania zachowań zdrowotnych młodzieży w wieku 11-15 lat z 2018 roku (międzynarodowe badanie HBSC, w którym od wielu lat uczestniczy również Polska) wskazują, że nadmierna masa ciała występuje u blisko 30 proc. chłopców i 14 proc. dziewcząt. W latach 2014-2018 odsetek młodzieży z nadmierną masą ciała wzrósł z blisko 20 proc. do 21,7 proc.

– Gdy skala nadwagi i otyłości jest tak ogromna w społeczeństwie, rodzi to duże konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale także gospodarcze i społeczne, dlatego wymaga to pilnych działań. Musimy pamiętać o tym, że gdy dziecko ma nadwagę, lub otyłość narażone jest na choroby układu krążenia oraz nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2. Grozi mu także szereg zaburzeń o charakterze psychospołecznym, takim jak np. depresje i zaburzenia emocjonalne – kontynuuje dr Michał Sutkowski.

Lekarz podkreśla, że nadwaga oraz otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

– Chodzi o nowotwory układu pokarmowego, przełyku, jelita grubego, ale także na czerniaka i szpiczaka – wskazuje dr Sutkowski.

Jedną z głównych przyczyn epidemii otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, podaje się znaczący wzrost spożycia cukrów prostych związany m.in.: z jedzeniem słodkich napojów.

MZ/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl