Otyłość jedną z głównych dolegliwości Polaków

Aż 70 proc. Polaków cierpi na otyłość. Z roku na rok wzrasta też liczba otyłych dzieci. Powstałe Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych w Gdańsku ma pomóc pacjentom pokonać chorobę i odzyskać utraconą aktywność.

Otyłość to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, które zagraża zdrowiu i życiu. Schorzenie zostało umieszczone na międzynarodowej liście chorób i problemów zdrowotnych. Wiele osób próbuje schudnąć na własną rękę, co w wielu przypadkach prowadzi do efektu jojo. Dlatego ważne jest, aby z problemem walczyć prawidłowo. Do skorzystania z porady specjalisty zachęca Beata Kuczyńska, pacjentka, która przeszła zabiegi bariatryczne.

– Fizycznie zawsze uważałam, że się dobrze czułam, a się okazuje, że fizycznie jednak masa ciała w pewnych rzeczach przeszkadzała. Dzisiaj jest dużo lepiej. Jestem sprawniejsza, uprawiam sporty, chodzę na siłownię, jeżdżę rowerem – mówi Beata Kuczyńska.

W walce z otyłością pomóc mają specjaliści z nowego gdańskiego Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. Ośrodek ma zapewnić pacjentom opiekę na całej ścieżce terapii – wskazuje Magdalena Gajda, społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość w Polsce.

– Mamy w Polsce około 30 ośrodków wykonujących zabiegi chirurgii bariatrycznej, natomiast to jest centrum, które podchodzi do leczenia otyłości w sposób kompleksowy – mówi Magdalena Gajda.

Łukasz Kaska, chirurg otyłości patologicznej, tłumaczy, w jaki sposób wyglądać będzie pomoc w powstałym Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych.

– Chirurgia będzie tylko jedną ze składowych leczenia. Pacjenci dostaną pomoc wielospecjalistyczną od samego początku pojawienia się aż do czasu po operacji. Będziemy prowadzić długofalową i długo trwającą opiekę nad tymi chorymi – zaznacza dr nauk med. Łukasz Kaska.

Lekarze podkreślają istotę dbania o własne zdrowie. Na otyłość cierpi już ponad połowa Polaków. Rocznie z powodu otyłości operowanych jest około 400 chorych. Do Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych zgłaszać się mogą pacjenci z całego kraju.

 

TV TrwamNews/RIRM

drukuj