Epidemia otyłości

Specjaliści alarmują – jeszcze nigdy na świecie i w Polsce tak dużo osób nie chorowało na otyłość. Często zapominamy o tym, że to choroba niosąca szereg powikłań zdrowotnych. 

Nie ma innej przewlekłej choroby o tak dużej liczbie potencjalnych chorób i zaburzeń; to ponad 200 pozycji. Otyłość dotyczy praktycznie każdego układu i narządu w organizmie człowieka.

– Ponad 50 proc. kobiet ma nadwagę, a u panów mamy jeszcze trudniejszą sytuację, bo ponad 68 proc., czyli prawie 70 proc panów cierpi na nadwagę   mówiła dr Joanna Barczyńska, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog.

Każdy dodatkowy kilogram masy ciała zwiększa ryzyko chorób, m.in. stawów, chorób neurologicznych, układu pokarmowego.

– Trzeba powiedzieć, że otyłość wiąże się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowym. Jak najbardziej tkanka tłuszczowa jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale problemem medycznym, gdyż od razu rośnie ryzyko zawału, udaru mózgu, rośnie problem nadciśnienia, cukrzycy. Problemy są złożone – podkreśliła dr Joanna Barczyńska.

Doktor przypomina, że szczególnie niebezpieczna jest otyłość trzewna i radzi systematycznie wykonywać pomiary obwodu brzucha.

– Jeżeli chodzi o panów, to jeżeli mamy obwód powyżej 94 cm, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jeżeli chodzi o panie, jest to 80 centymetrów. W tym momencie już należy podjąć działania. Jeżeli ten obwód pasa u panów, jest powyżej 102, a u pań 88, to znacznie rośnie ryzyko zawałów, udarów, cukrzycy – wyjaśniła specjalista chorób wewnętrznych.

Edukacja i modyfikacja stylu życia, szczególnie w zakresie sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej, to dwa najważniejsze filary walki z nawagą i otyłością, ale nie tylko.

– Styl życia obejmuje nam nie tylko dietę, ale także zadbanie o trening fizyczny, o dobry sen, o dobre relacje, o to, żeby nasze środowisko nie było pełne chemii i szkodliwych substancji, żeby było bezpieczne – wskazała dr Joanna Barczyńska.

Kardiolog przypomniała, że od niedawna w Polsce lekarz rodzinny może zlecić pacjentom konsultacje z dietetykiem w ramach NFZ. Z kolei w Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji online – dietetyka, psychodietetyka oraz specjalisty ds. aktywności fizycznej.

Więcej informacji na temat nadwagi i otyłości, m.in. dieta i obszerny wywiad z dr Joanną Barczyńską znajdziemy w majowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił do sprzedaży 26 kwietnia.

– Dieta i odchudzanie – to główny temat majowego numeru „Szlachetne go Zdrowie”. Eksperci radzą, jak mądrze chudnąć bez wyrzeczeń i bez stresu, ale za to skutecznie. W miesięczniku przeczytamy o perzu i innych ziołach zbieranych wiosną. Zadbajmy o ziołową apteczkę. Zachęcamy do ćwiczeń i podajemy przepisy m.in. na konfitury z płatków róży. Doktor wskazuje, co może kryć się w popularnych parówkach. Zaskakujące informacje – wyjaśniła Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl