fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rzeszów: centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej

W Rzeszowie odbyły się dziś centralne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON, Mariusz Błaszczak, i minister obrony Estonii, Hanno Pevkur.

W ramach obchodów odbyły się m.in. uroczysty apel na rzeszowskiej Alei Cieplińskiego, defilada wojskowa oraz piknik i pokaz sprzętu wojskowego. Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu powiedział, że utworzenie WOT było odpowiedzią na potrzeby państwa i społeczeństwa.

– Mamy ogromną rzeszę obywateli, którzy żyją na co dzień zwykłym życiem, ale jednocześnie chcieliby w jakiś sposób móc dodatkowo służyć Ojczyźnie, a także – w razie, gdyby była taka potrzeba – chcieliby umieść stanąć do obrony Ojczyzny z bronią w ręku. Odpowiedzią na to właśnie zapotrzebowanie w istocie społeczne było powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej – zaznaczył prezydent RP.  

Szef MON, Mariusz Błaszczak, w przemówieniu podziękował za obecność swojemu estońskiemu odpowiednikowi. Zaznaczył też, że żołnierze WOT stanowią ważny rodzaj sił zbrojnych i zachęcał do wstępowania do formacji.

– Te odziały są złożone z ochotników, złudzi, którzy swój czas poświęcają służbie Ojczyźnie. To jest rzeczywiście bardzo ważne, żeby z poświęceniem być zawsze gotowym i zawsze blisko – podkreślił minister.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1708082754229858609

Podczas uroczystości prezydent i minister obrony narodowej wręczyli kilkudziesięciu żołnierzom WOT odznaczenia m.in. za długoletnią służbę. Wojska Obrony Terytorialnej zostały utworzone w 2017 roku. Formacja liczy obecnie ponad 38,5 tys. żołnierzy.

RIRM

drukuj