fot. TT/@Polska_Zbrojna

MON wydał księgę pt. „Przesłanie dla pokoleń” ze świadectwami żołnierzy AK

„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę” – to jeden z cytatów księgi pt. „Przesłanie dla pokoleń” ze świadectwami żołnierzy AK, którą wydało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.

Twórcy księgi dotarli do żyjących żołnierzy AK i uwiecznili ich przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków. Zbieranie świadectw żołnierzy AK było projektem ogólnopolskim. Z weteranami Armii Krajowej żołnierze Wojska Polskiego spotykali się w każdym województwie, dlatego księga składa się z 16 rozdziałów.

Księga została przekazana żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej podczas sobotnich uroczystości Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka. Będzie można oglądać ją w Sali Tradycji Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów, na terenie całego kraju.

Publikacja „Przesłanie dla pokoleń” dostępna jest też w formie elektronicznej na stronie internetowej pod adresem https://przeslanieak.wp.mil.pl. Opowieści AK-owców zamieszczono tam również w wersji audio. Na stronie znajdują także materiały edukacyjne.

Publikacje zostały przygotowane przez redakcję kwartalnika „Polska Zbrojna Historia” w Wojskowym Instytucie Wydawniczym. Na łamach wydania specjalnego tego kwartalnika opublikowano m.in. życiorysy legendarnych żołnierzy i oficerów Armii Krajowej: Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Jana Rodowicza „Anody”, Bolesława Kontryma „Żmudzina”, Piotra Szewczyka „Czera”, Mariana Gołębiewskiego „Lotki”, Leona Lecha Beynara „Pawła Jasienicy”, Ludwika Muzyczki „Benedykta” i o. Michała Czartoryskiego, kapelana Armii Krajowej.

Są tam też artykuły na temat akcji specjalnych AK, akcji bojowych legendarnych formacji: Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego pod dowództwem mjr. Adolfa Pilcha „Góry-Doliny” oraz brawurowego rajdu porucznika „Podkowy” – Tadeusza Kuncewicza, dowódcy najbardziej bitnego z oddziałów AK. Można poznać tajemnice skrytek konspiracyjnych, warunków konspiracji w jakich musieli działać zaprzysiężeni, taktyki walk partyzanckich oraz uzbrojenia.

Na stronie https://przeslanieak.wp.mil.pl/ udostępniono także broszurę wydaną przez Centralną Bibliotekę Wojskową pt. „Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego”.

Księga będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów na terenie całego kraju, tam gdzie służą Terytorialsi, na spotkania z młodzieżą i lokalną społecznością.

Księga Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń” w wersji wirtualnej powstała we współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z Wojskiem Polskim, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Centralną Biblioteką Wojskową, Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest to kolejny projekt zrealizowany w ramach cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl