MON wydał księgę pt. „Przesłanie dla pokoleń” ze świadectwami żołnierzy AK
„Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę” – to jeden z cytatów księgi pt. „Przesłanie dla pokoleń” ze świadectwami żołnierzy AK, którą wydało Ministerstwo Obrony Narodowej w 80. rocznicę powstania Armii Krajowej.
Twórcy księgi dotarli do żyjących żołnierzy AK i uwiecznili ich przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków. Zbieranie świadectw żołnierzy AK było projektem ogólnopolskim. Z weteranami Armii Krajowej żołnierze Wojska Polskiego spotykali się w każdym województwie, dlatego księga składa się z 16 rozdziałów.
Księga została przekazana żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej podczas sobotnich uroczystości Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie przez szefa MON Mariusza Błaszczaka. Będzie można oglądać ją w Sali Tradycji Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów, na terenie całego kraju.
Do żołnierzy @terytorialsi trafiła Księga Armii Krajowej z testamentem kombatantów. To wyjątkowe przesłanie dla młodego pokolenia @mblaszczak @MON_GOV_PL @AndrzejDuda @prezydentpl https://t.co/CNop3DjVEN pic.twitter.com/Y0nsFAQPGw
— polska_zbrojna (@Polska_Zbrojna) September 30, 2023
Publikacja „Przesłanie dla pokoleń” dostępna jest też w formie elektronicznej na stronie internetowej pod adresem https://przeslanieak.wp.mil.pl. Opowieści AK-owców zamieszczono tam również w wersji audio. Na stronie znajdują także materiały edukacyjne.
Publikacje zostały przygotowane przez redakcję kwartalnika „Polska Zbrojna Historia” w Wojskowym Instytucie Wydawniczym. Na łamach wydania specjalnego tego kwartalnika opublikowano m.in. życiorysy legendarnych żołnierzy i oficerów Armii Krajowej: Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Jana Rodowicza „Anody”, Bolesława Kontryma „Żmudzina”, Piotra Szewczyka „Czera”, Mariana Gołębiewskiego „Lotki”, Leona Lecha Beynara „Pawła Jasienicy”, Ludwika Muzyczki „Benedykta” i o. Michała Czartoryskiego, kapelana Armii Krajowej.
Są tam też artykuły na temat akcji specjalnych AK, akcji bojowych legendarnych formacji: Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego pod dowództwem mjr. Adolfa Pilcha „Góry-Doliny” oraz brawurowego rajdu porucznika „Podkowy” – Tadeusza Kuncewicza, dowódcy najbardziej bitnego z oddziałów AK. Można poznać tajemnice skrytek konspiracyjnych, warunków konspiracji w jakich musieli działać zaprzysiężeni, taktyki walk partyzanckich oraz uzbrojenia.
Na stronie https://przeslanieak.wp.mil.pl/ udostępniono także broszurę wydaną przez Centralną Bibliotekę Wojskową pt. „Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego”.
Księga będzie przekazywana do kolejnych brygad i do batalionów na terenie całego kraju, tam gdzie służą Terytorialsi, na spotkania z młodzieżą i lokalną społecznością.
Księga Armii Krajowej „Przesłanie dla pokoleń” w wersji wirtualnej powstała we współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej z Wojskiem Polskim, Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Centralną Biblioteką Wojskową, Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Jest to kolejny projekt zrealizowany w ramach cyklu zapoczątkowanego w 2018 roku w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
PAP