Są oferty samolotów dla VIP-ów

Wpłynęły oferty dotyczące przetargu na samoloty dla VIP-ów. Dwie z nich związane są z przetargiem na małe samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Chętne do dostarczenia maszyn są firmy z USA i Francji, które zaproponowały szesnastomiejscowe samoloty G550 oraz Falcon7X.

Poza tym Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że wpłynęły cztery wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę średnich samolotów dla VIP-ów. Propozycje złożyły firmy z Czech, Niemiec, Polski oraz Słowacji.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że posiadanie przez polski rząd własnych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie jest koniecznością.

– Polska musi mieć samoloty, nie jest jakimś zabiedzonym państewkiem, więc nasi przedstawiciele często przewożą ze sobą w teczkach niejawne informacje. To jest rzecz nie do pomyślenia. Bardzo cieszę się, że to idzie tak szybko. Mam nadzieję, że przetarg zostanie przeprowadzony sprawnie i zgodnie z harmonogramem. Tak ważną sprawę można zrealizować w ciągu bardzo krótkiego czasu, tylko trzeba chcieć. W 2007 roku prawie gotowy był przetarg na dostarczenie samolotów dla VIP-ów. Gdyby to Platforma Obywatelska kontynuowała, a nie zerwała, to pewnie nie doszło by do tragedii smoleńskiej – zaznacza Michał Jach.

O rozpisaniu zapowiedzianych w połowie roku przetargów na samoloty do przewozu VIP-ów MON informował pod koniec sierpnia.

Dwa małe samoloty resort obrony chce otrzymać do listopada przyszłego roku. Drugi przetarg dotyczy średnich maszyn; mają to być dwa nowe samoloty i jeden używany. Mają one trafić do Polski najpóźniej w 2020 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl