PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda: Trzy razy trzeba było walczyć o to, by Śląsk mógł należeć do Polski 

Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się dziś w stolicy z przedstawicielami władz i mieszkańców Śląska. Wydarzenie zorganizowano w Pałacu Prezydenckim w ramach zainaugurowanych w tym w roku obchodów setnej rocznicy Powstań Śląskich.

Prezydent nawiązując do wydarzeń sprzed stu lat przypomniał, że na historię walk o niepodległość ziem śląskich złożyły się trzy powstania. Trzy razy trzeba było walczyć o to, by Śląsk mógł należeć do Polski – podkreślał Andrzej Duda.

– Co to mówi dzisiaj, kiedy patrzymy na te karty historii? Po pierwsze na pewno to, że bardzo chcieli. Bardzo chcieli być w Polsce, żeby Śląsk był polski. Chcieli mówić w swojej polskiej a śląskiej gwarze. Bardzo chcieli tej wolności w możliwości mówienia, że jesteśmy Polakami, ale mówi też jak bardzo cenny jest Śląsk, że aż trzy razy trzeba było o niego walczyć, bo walczy się o to, co cenne – powiedział prezydent.

Wystąpienie prezydenta poprzedził akt przekazania mu przez marszałka województwa i wojewodę śląskiego repliki sztandaru powstańców śląskich. Andrzej Duda przekazał z kolei delegacji ze Śląska biało-czerwoną flagę RP. Jutro zostanie ona wywieszona na gmachu Sejmu Śląskiego.

Powstania Śląskie z lat 1919, 1920, 1921 są niezwykle ważnymi wydarzeniami historii Śląska i Polski. Stanowią końcowy akord procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl