fot. pixabay.com

Austria: coraz mniej dzieci, dla których niemiecki jest językiem ojczystym

W Austrii jest coraz mniej dzieci, dla których niemiecki jest językiem ojczystym używanym w życiu codziennym. Badania pokazują, że wiele z nich ma z tego powodu poważne problemy w szkole. Najgorzej sytuacja wygląda w Wiedniu, gdzie niemiecki jest pierwszym językiem zaledwie dla 30 proc. uczniów.

Z analizy przeprowadzonej przez liberalny think tank Agenda Austria wynika, że w wielu szkołach podstawowych i średnich niemiecki dla sporej liczby uczniów jest drugim językiem. O ile na wiedeńskich uczelniach niemiecki jest językiem ojczystym dla 60,6 proc. studentów, o tyle w szkołach podstawowych i średnich w stolicy jest takim dla 30,2 proc. uczniów.

Lepiej sytuacja wygląda w regionach. Na przykład w szkołach w Salzburgu innym językiem niż niemiecki w domu posługuje się 30,2 proc. uczniów, w Tyrolu 22,9 proc., a w Karyntii 20,5 procent. Raport powstał na podstawie danych zebranych przez rządową agencję statystyczną Statistik Austria.

Wzrost liczby dzieci, dla których niemiecki nie jest językiem ojczystym, prowadzi do wielu problemów edukacyjnych. W praktyce oznacza to, że z roku na rok przybywa uczniów nie mogących brać udziału w lekcjach ze względu na problemy z komunikacją.

Analitycy z Agenda Austria zwracają uwagę, że używanie na co dzień języka innego niż niemiecki nie oznacza automatycznie, że dzieci nie są w stanie uczestniczyć w procesie edukacji. Problem ten jest jednak coraz bardziej zauważalny. W przyszłości może on przełożyć się na przykład na trudności z wejściem na lokalny rynek pracy.

„Częstsze używanie języka niemieckiego poza szkołą, w rodzinie lub podczas nauki z przyjaciółmi byłoby dla młodych ludzi bardzo korzystne. Nie tylko mogliby uczęszczać na lekcje bez problemów językowych i dzięki temu uczyć się lepiej, ale wystarczająca znajomość języka jest również ważnym punktem wyjścia do pomyślnej integracji na rynku pracy” – mówi ekonomista Agenda Austria, Carmen Treml.

Analitycy podkreślają, że temat integracji językowej bez wątpienia będzie podejmowany przez polityków w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach lokalnych. Wielu ekspertów do spraw integracji alarmuje również, że samo mówienie po niemiecku na lekcjach to zdecydowanie za mało. Zwracają oni uwagę na konieczność zmiany koncepcji integracji językowej imigrantów i opracowania nowych programów integracyjnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl