Austria: Od 1 stycznia tzw. eutanazja jest legalna

Od pierwszego stycznia w Austrii obowiązuje nowe prawo, które pozwala na legalne dokonywanie tzw. eutanazji, czyli zabijania osób dorosłych

W Austrii do końca ubiegłego roku obowiązywało prawo, które mówiło o tym, że każdemu kto nakłaniał do popełnienia samobójstwa lub w nim pomagał innej osobie, groziło do pięciu lat więzienia. Jednak w połowie grudnia Rada Narodowa – większością głosów – zatwierdziła ustawę, która dopuszcza tzw. eutanazję. To oznacza, że proceder jednoznacznie sprzeczny z troską o życie, od nowego roku jest w Austrii legalny.

Osoby dorosłe bez stwierdzonych chorób psychicznych, które „chcą umrzeć”, muszą posiadać diagnozę medyczną, która wskazuje m.in. na nieuleczalność schorzenia, a także potwierdzoną zdolność do podejmowania decyzji. Kolejnym krokiem ma być rozmowa z dwoma lekarzami. Po okresie przeznaczonym na podjęcie decyzji (czyli 12 tygodni, a w przypadku choroby śmiertelnej 2 tygodnie) osoba chcąca własnej śmierci otrzyma śmiercionośny preparat w aptece.

Przeciwnicy tzw. eutanazji podkreślają, że przepisy nie wyjaśniają, co stanie się ze śmiertelnym preparatem, jeśli nie zostanie użyty lub będzie zużyty tylko częściowo. Argumentują, że nie zapewnia się opieki tym osobom, które „z pewnością pod ogromną presją psychiczną” biorą udział we wspomaganym samobójstwie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl