fot. flickr.com

Austria: Ostatnia przedwyborcza debata w TV bez emocji

Przeprowadzona w czwartek wieczorem i w znacznej mierze rzeczowa ostatnia przedwyborcza debata telewizyjna czołowych kandydatów pięciu głównych austriackich partii zakończyła kampanię wyborczą postrzeganą przez wielu jako szczególnie ostra i brutalna – wskazuje austriacka agencja APA.

Zebrani w studio telewizji publicznej ORF dyskutanci powstrzymali się niemal całkowicie od utarczek osobistych. Zgodnie z formułą spotkania każdy z nich zaprezentował własne stanowisko wobec kwestii, którą sam uznaje za kluczową dla funkcjonowania państwa.

Dla przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) i zarazem kanclerza federalnego Christiana Kerna priorytetem okazało się zapewnienie pełnego zatrudnienia, ale jako główny cel wyborczy swej partii wskazał „zapobieżenie rządowi czarno-błękitnemu” – czyli utworzonemu przez współrządzącą obecnie chadecką Austriacką Partię Ludową (OeVP) i prawicowo-populistyczną Austriacką Partię Wolności (FPOe).

Lider OeVP i obecny minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz zapowiedział, że w razie objęcia kierownictwa rządu zajmie się przede wszystkim zreformowaniem systemu świadczeń społecznych tak, by służył rzeczywiście potrzebującym i nie był coraz bardziej obciążany przez imigrantów. Opowiedział się przy tym za rozciągnięciem na całe państwo obowiązującej od niedawna w kraju związkowym Górna Austria górnej granicy zasiłków dla najuboższych gospodarstw domowych.

Przywódca FPOe Heinz-Christian Strache za najważniejsze uznał „wstrzymanie niekontrolowanej masowej imigracji” i przeciwdziałanie politycznemu islamowi zaznaczając przy tym, że proponowane przez Kurza restrykcje położyłyby kres „magnetycznemu oddziaływaniu” na uchodźców. Przywódca liberalnego ugrupowania NEOS Matthias Strolz na pierwszym miejscu postawił reformę szkolnictwa, a wyborcza liderka austriackich Zielonych Ulrike Lunacek intensyfikację lekceważonej jej zdaniem przez obecny rząd walki ze zmianami klimatycznymi.

Wyznaczone na najbliższą niedzielę przedterminowe wybory do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) to efekt rozpadu funkcjonującej od końca 2013 roku „wielkiej koalicji” socjaldemokratów i chadeków, która doznawała od dłuższego czasu poważnych rozdźwięków. Ostateczny kres przyniosło jej w maju ustąpienie wicekanclerza Reinholda Mitterlehnera. Na jego miejsce przewodniczącym OeVP został wtedy Kurz, który w sierpniu skończył 31 lat.

Według sondaży pierwsze miejsce w wyborach zajmie OeVP zdobywając około jedną trzecią głosów, a o miejsce drugie rywalizować będą socjaldemokraci i FPOe.

PAP/RIRM

drukuj