fot. pixabay.com

Ponad 800 firm i instytucji w Niemczech padło ofiarą cyberataków w 2023 roku

Ponad 800 firm i instytucji w Niemczech padło ofiarą cyberataków w 2023 roku, a ich sprawcy coraz częściej atakują z zagranicy – wynika z raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) o cyberprzestępczości. Szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, wprost ostrzegła przed atakami z Rosji – pisze tagesschau.

Według BKA zagrożenie atakami hakerskimi stale rośnie.

„Tendencja wzrostowa (dotyczy) zarówno liczby, jak i jakości cyberataków” –  ogłosił urząd podczas prezentacji raportu „Bundeslagebild Cybercrime”.

Dotyczy to głównie cyberprzestępstw, których sprawcy przebywają za granicą lub ich miejsce pobytu jest nieznane – liczba takich incydentów wzrosła o około 28 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Z kolei liczba cyberataków dokonywanych z terytorium Niemiec spadła o 1,8 proc. w 2023 roku.

Minister spraw wewnętrznych chwaliła dokonania BKA w walce z organizacjami cyberprzestępców, ale zaznaczyła, że należy „nadal wszędzie zwiększać ochronę przed obecnymi zagrożeniami”. Nancy Faeser wprost wskazała Rosję jako kraj odpowiadający za wiele cyberprzestępstw – podkreśla portal tagesschau.

Do najpoważniejszych zagrożeń należą ataki ransomware, w których przestępcy szyfrują dane firm lub organów publicznych i żądają okupu za ich odszyfrowanie. Według raportu w całych Niemczech ponad 800 firm i instytucji zgłosiło takie ataki w 2023 roku. Sprawcy szczególnie często atakują firmy w dobrej kondycji finansowej i instytucje publiczne, ale ich ofiarą często padają też małe i średnie firmy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl