MSWiA przedstawiło PKW kandydatów na komisarzy wyborczych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło Państwowej Komisji Wyborczej 80 kandydatów na komisarzy wyborczych. Spośród tej grupy PKW będzie mogła wybrać 53 komisarzy.

Resort poinformował w komunikacie, że wskazane osoby spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza, a także uzyskały najlepsze wyniki podczas egzaminu, który odbył się 3 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, Państwowa Komisja Wyborcza powoła 100 komisarzy wyborczych na pięcioletnią kadencję. Wyboru Komisja dokona spośród osób przedstawionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Do zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego. Jak powiedział Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, jest to jedna z istotnych zmian w Kodeksie wyborczym.

– Do tej pory często bywało tak, że wójt, burmistrz, prezydent, osoba mogąca należeć do partii, startująca w wyborach, jednocześnie nadzorowała organizację tych wyborów. To nie była      najzdrowsza sytuacja. Komisarze, kandydaci na komisarzy, muszą mieć przede wszystkim wyższe wykształcenie prawnicze, muszą zdać egzamin ze znajomości prawa wyborczego. Następnie w stu w całym kraju, po kilka powiatów na komisarza, będą mieli do pomocy przybranych urzędników wyborczych. Będą przejmowali organizacyjną stronę wyborów – zapewnianie lokali, druk kart, druk obwieszczeń. Docelowo, choć nie od najbliższych wyborów, będą również decydowali o siedzibach obwodów do głosowania czy o okręgach wyborczych – zaznaczył poseł.

Wśród przedstawionych dziś kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych. Kandydaci z kolejnych województw, zgodnie z ustaleniami PKW, zostaną przedstawieni 15 marca.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało, że kolejnych kandydatów przedstawi 15 marca.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl