fot. PAP/Andrzej Grygiel

Po 10 tys. złotych rekompensaty za niewypłacone deputaty węglowe  

Po 10 tys. złotych rekompensaty za utracone deputaty węglowe otrzymają rodziny emerytowanych górników. Pieniądze będą wypłacone do końca tego roku – poinformował wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rekompensatę otrzyma 240 tys. rodzin.

Specjalna ustawa w tej sprawie zostanie skierowana do Sejmu jako projekt poselski. Wcześniej zyskała ona akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

– To, co zabrano emerytom, tym, co odchodzili na emeryturę przez całe lato 2012 roku, zwracamy teraz w formie rekompensaty. To jest właśnie ta dbałość o każdego naszego obywatela – po to, abyśmy jako Prawo i Sprawiedliwość pokazali – i pokazujemy – że potrafimy załatwić wszystkie potrzeby, także te, które kiedyś były niedopatrzone – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Według szacunków wypłata rekompensat ma kosztować budżet ponad 2 mld zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z uszczelnienia podatków. Do ich uruchomienia potrzebna będzie jeszcze nowelizacja tegorocznego budżetu.

W 2012 r. spółki węglowe, szukając oszczędności, zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

RIRM

drukuj