Po 10 tys. złotych rekompensaty za niewypłacone deputaty węglowe  

Po 10 tys. złotych rekompensaty za utracone deputaty węglowe otrzymają rodziny emerytowanych górników. Pieniądze będą wypłacone do końca tego roku – poinformował wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rekompensatę otrzyma 240 tys. rodzin.

Specjalna ustawa w tej sprawie zostanie skierowana do Sejmu jako projekt poselski. Wcześniej zyskała ona akceptację Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

– To, co zabrano emerytom, tym, co odchodzili na emeryturę przez całe lato 2012 roku, zwracamy teraz w formie rekompensaty. To jest właśnie ta dbałość o każdego naszego obywatela – po to, abyśmy jako Prawo i Sprawiedliwość pokazali – i pokazujemy – że potrafimy załatwić wszystkie potrzeby, także te, które kiedyś były niedopatrzone – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Według szacunków wypłata rekompensat ma kosztować budżet ponad 2 mld zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z uszczelnienia podatków. Do ich uruchomienia potrzebna będzie jeszcze nowelizacja tegorocznego budżetu.

W 2012 r. spółki węglowe, szukając oszczędności, zaczęły wypowiadać prawo do deputatu węglowego dla emerytów i rencistów. W efekcie ci emeryci, wobec których zobowiązania przejęło państwo, nadal dostają deputat w postaci ekwiwalentu pieniężnego, a ci, którzy powinni otrzymywać świadczenia od spółek węglowych, zostali go pozbawieni.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl