fot. PAP

Senackie komisje rozpatrzą nowelizację ustawy węglowej

Senackie Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Gospodarki Narodowej rozpatrzą dziś wieczorem nowelizację ustawy węglowej.

W sobotę komisje przerwały prace, ponieważ związkowcy podpisali porozumienie z rządem ws. programu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

Rezygnacja ze „stopniowego wygaszania działalności” czterech kopalń KW to jeden z elementów zmian. Taki zapis najprawdopodobniej znajdzie się w poprawkach.

Senatorowie przyznają jednak, że nie wiedzą dokładnie nad jakim projektem będą procedować.

– Nie wiemy czy poprawki, które rząd przygotuje będą wchodziły w to porozumienie, które zostało podpisane, ale mimo wszystko ta ustawa nadaje się tylko do tego, żeby ją wyrzucić do kosza. Przede wszystkim została ona przyjęta w sposób niekonstytucyjny, bez opinii związków zawodowych, strony społecznej, samorządów. Bez względu na to, jakie poprawki rząd przyniesie, to w moim przekonaniu i w przekonaniu KP PiS, nad tą ustawą należy zacząć pracować od początku – powiedziała senator Izabela Kloc.

Nowelizacja ta jest częścią rządowego programu naprawczego dla KW. Sejm przyjął ją w ekspresowym tempie w piątek., przy sprzeciwie polityków opozycji i związkowców.

Z porozumienia strony rządowej ze związkami zawodowymi wynika m.in., że nie dojdzie do likwidacji czterech kopalń, powiększono też osłony socjalne.

RIRM

drukuj