Uroczysta inauguracja rozbudowy Elektrowni Opole

Dziś odbędzie się uroczysta inauguracja rozbudowy elektrowni Opole. W elektrowni powstaną dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Zapewnią one energię elektryczną do ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

Surowiec potrzebny do wytworzenia energii dostarczy Kompania Węglowa. Jeszcze kilka miesięcy temu realizacja inwestycji stała pod wielkim znakiem zapytania. Poprzedni zarząd PGE uznał, że projekt jest zbyt ryzykowny dla spółki giełdowej, zgodnie z prawem kierującej się interesem akcjonariuszy.

Postanowiono o wycofaniu się z rozbudowy. Rząd uległ jednak pod naporem społecznym a także m.in. posłów PiS-u – mówi Arkadiusz Szymański, członek akcji Społecznej „Tak dla Elektrowni”.

– Były na ten temat wielomiesięczne dyskusje dotyczące tego, czy rozbudować czy nie rozbudować. Chciałbym zaznaczyć, że w Niemczech takich elektrowni jak w Opolu, w tym czasie, buduje się 12. Tam się nikt nie zastanawia, czy warto budować czy nie, ponieważ chcą odejść od elektrowni jądrowych. Niestety w Polsce, za rządu Donalda Tuska, było wiele miesięcy i rok zastanawiania się i odwlekania decyzji dotyczącej rozbudowy tej elektrowni, co oczywiście skutkowało. Gdyby nie było tej rozbudowy to skutkowałoby to tym, że górnicy ze Śląska nie mieliby gdzie sprzedać swojego węgla, natomiast bezpieczeństwo energetyczne Wrocławia byłoby zagrożone – zaznacza Arkadiusz Szymański.

W najbliższych latach mają zostać wyłączone najstarsze elektrownie. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r. W tym roku Polska Grupa Energetyczna na inwestycję ma przeznaczyć 700 mln zł. Całość ma kosztować blisko 11 mld 600 mln zł. Kontrakt realizuje konsorcjum trzech firm.

RIRM

drukuj