Podkarpackie: Dwóch obywateli Rosji i Kirgiz zatrzymani za przekroczenie zielonej granicy

Dwóch Rosjan narodowości czeczeńskiej oraz Kirgiza, którzy nielegalnie przekroczyli zieloną granicę, zatrzymali strażnicy graniczni w Krościenku. Wraz z nimi zatrzymano również obywatela Ukrainy i bezpaństwowca, którzy zorganizowali nielegalne przejście granicy.

Jak poinformował w piątek PAP Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, zatrzymani mężczyźni to dwaj obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej w wieku 43 i 56 lat oraz 26-letni obywatel Kirgistanu.

„Przedostali się oni nielegalnie z Ukrainy do Polski w miejscu, które wskazał funkcjonariuszom Straży Granicznej pies służbowy. Dalsze czynności doprowadziły do zatrzymania również organizatorów przestępczego procederu. To 30-letni bezpaństwowiec, również narodowości czeczeńskiej, oraz 50-letni obywatel Ukrainy” – dodał Piotr Zakielarz.

Z wyjaśnień cudzoziemców wynika, że chcieli się przedostać do Unii Europejskiej w celach zarobkowych. Kirgiz podał, że jego celem była Polska, natomiast obywatele Rosji nie sprecyzowali, który kraj był docelowy.

Trzech mężczyzn, którzy przekroczyli granicę państwa wbrew przepisom, zostało przekazanych w ramach readmisji na Ukrainę. Natomiast wobec organizatorów przekroczenia granicy SG zawnioskowała do sądu za pośrednictwem Prokuratury Rejonowej w Lesku o areszt.

Piotr Zakielarz przypomniał, że w bieżącym roku na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy to pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia przez obywateli Rosji (narodowości czeczeńskiej) i drugi ujawnienia obywateli Kirgistanu (w marcu SG z Lubaczowa zatrzymała dwóch obywateli tego kraju).

Od początku 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali 38 osób, które nielegalnie przekroczyły polsko-ukraińską granicę, by przedostać się do krajów Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj