fot. youtube.com

Straż Graniczna zatrzymała Turków, którzy przeszli zieloną granicę RP

Trzech obywateli Turcji, którzy pieszo przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymał partol Bieszczadzkiego Oddziału SG. Ich krajem docelowym miała być Francja. Cudzoziemcy wędrowali według wskazówek nawigacji.

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor do zatrzymania imigrantów doszło w środę późnym wieczorem w Młodowicach (pow. przemyski) na Podkarpaciu. Strażnicy graniczni zostali powiadomieni przez mieszańca pogranicza o podejrzanych osobach zauważonych przy granicy.

„Zasadzka zorganizowana przez mundurowych mocno zaskoczyła mężczyzn, którzy w pewnym momencie wyłonili się z pola kukurydzy. W trakcie legitymowania ustalono, że są to obywatele Turcji w wieku 19-25 lat. Mężczyźni posiadali przy sobie paszporty i na ich podstawie ustalono, że niespełna cztery dni wcześniej przylecieli samolotem z Turcji do jednego z ukraińskich miast” – wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że w trakcie rozmowy ze strażnikami granicznymi obcokrajowcy przyznali, że po stronie ukraińskiej w rejon granicy przedostali się środkami komunikacji publicznej.

„Następnie kierowani nawigacją z telefonu pieszo przekroczyli granicę do Polski. Ostatecznie podróżując autostopem i środkami komunikacji publicznej chcieli dotrzeć do Francji” – przekazała rzeczniczka.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy. Wszyscy przyznali się do zarzucanego czynu i złożyli wyjaśnienia.

W piątek cudzoziemcy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.

PAP/RIRM

drukuj