fot. KAS

KAS i SG udaremniły przemyt heroiny na warszawskim lotnisku Chopina

Ponad 11 kg heroiny o wartości blisko 4,5 miliona złotych ujawnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej we współpracy z funkcjonariuszami Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Narkotyki zostały ukryte w walizkach podróżnego, obywatela Wielkiej Brytanii.

Funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego razem z funkcjonariuszami Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej skierowali swoją uwagę na samolot z Dohy. Psy służbowe KAS, Loca i Nutka, zaznaczyły bagaże jednego z podróżnych lecących tym rejsem. Psów wyszkolonych do wykrywania środków odurzających nie zmylił zapach mieszanki egzotycznych przypraw, które podróżny umieścił w walizkach.

Bagaż poddano prześwietleniu RTG. Obraz wskazywał na możliwość podwójnego dna w walizce, dlatego funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podjęli decyzję o szczegółowej kontroli bagażu podróżnego. Po otwarciu obu walizek, pomiędzy ich ściankami w podwójnych dnach, znaleźli osiem pakietów oklejonych folią i taśmą, zawierających granulat koloru beżowego. W tym samym czasie obywatel Wielkiej Brytanii był poddawany kontroli granicznej przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wstępne badania narkotestem wskazały, że ukryta w bagażu substancja to heroina. Wynik testu potwierdziły szczegółowe badania w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Straży Granicznej.

Łącznie, w dwóch walizkach 51-letni obywatel Wielkiej Brytanii przemycał ponad 11 kg heroiny. Z takiej ilości narkotyku, można wyprodukować blisko 25 tysięcy „działek”.

Podróżny został zatrzymany. Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za przemyt takiej ilości narkotyków grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Dalsze postępowanie w sprawie przemytu prowadzi Placówka Straży Granicznej Warszawa-Okęcie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota.

To kolejne w ostatnim czasie ujawnienie przemytu heroiny na Lotnisku Chopina. Na początku października, mazowieccy funkcjonariusze KAS zatrzymali u dwóch podróżnych ponad 8,5 kg heroiny, która także została ukryta w podwójnych dnach walizek.

KAS/radiomaryja.pl

drukuj