fot. twitter.com/MIR_GOV_PL

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zostanie poddane termomodernizacji

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju otrzymało ze środków unijnych 23 mln zł na przeprowadzenie termomodernizacji siedziby resortu. Inwestycja pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii ok. miliona złotych rocznie – poinformował minister Jerzy Kwieciński.

Dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 23 mln zł i pokryje 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Jak zapowiedział minister Jerzy Kwieciński, projekt zakłada m.in. montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku czy ocieplenie stropodachu.

Jak wszędzie dużo tego ciepła ucieka przez okna, więc wymieniamy stolarkę okienną. Zmieniamy wentylację z tej takiej grawitacyjnej na sterowaną elektronicznie i na wentylację mechaniczną, która jest wspomagana pompami ciepła – mówił minister Jerzy Kweicniski.

Wymienione zostanie także oświetlenie. Umowę o dofinansowanie podpisali minister Jerzy Kwieciński oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. Zmiany mają przyczynić się do redukcji energii, zarówno cieplnej jak i elektrycznej.

Zmniejszamy emisje dwutlenku węgla. Rocznie to będzie, jak szacujemy, 88 ton mniej i zaoszczędzamy pieniądze, nie tylko nasze, ale są to pieniądze podatników, więc jeżeli popatrzymy na ciepło, to ta redukcja będzie olbrzymia, bo o ponad dwie trzecie, czyli około 77 proc. – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju.

„Cała modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej na poziomie około 1 mln zł rocznie” – wskazał szef resortu. Zaznaczył, że dzięki inwestycji poprawi się komfort korzystania z budynku i lepsza będzie jakość powietrza.

Każda taka inwestycja robiona przez administracje rządową ma bardzo wielki wpływ i oddziaływanie na kształtowanie świadomości społecznej – stwierdził Piotr Woźniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wyraził też nadzieję, że na podobne proekologiczne inwestycje zdecydują się inne jednostki administracji państwowej. Jak na razie takie decyzje podjęło kierownictwo Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

TV Trwam News

drukuj