fot. twitter.com

MIiR: minister Kwieciński z wizytą w Stanach Zjednoczonych

Poszerzenie wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a także zwiększenie udziału polskich firm w systemie zamówień publicznych ONZ to jedne z punktów programu rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego w USA – poinformował w piątek MIiR.

Wizyta planowana jest w dniach 15 – 21 lipca.

W poniedziałek – jak czytamy w komunikacie – szef resortu inwestycji odwiedzi Waszyngton, gdzie ma rozmawiać z sekretarzem handlu Wilburem Rossem. Tematem dyskusji będzie utrzymanie i poszerzenie wymiany handlowej oraz inwestycyjnej pomiędzy naszymi krajami.

Kolejnym punktem programu ma być spotkanie z przedstawicielami Kongresu Stanów Zjednoczonych: Debbie Dingell z Michigan, która zasiada w komisji ds. energii i handlu oraz Markiem Amodei, kongresmenem ze stanu Nevada, gdzie mieszka wielu przedstawicieli polskiego biznesu. Celem rozmów – jak informuje resort inwestycji – „będzie promocja krajowych interesów gospodarczych”.

Minister weźmie również udział w okrągłym stole organizowanym przez jeden z najważniejszych think-tanków amerykańskich: Atlantic Council, który od 1961 roku doradza rządowi USA w sprawie współpracy międzynarodowej. Konferencja współorganizowana przez firmę Google będzie dotyczyła wyzwań cyfrowych stojących przed Europą.

Z przesłanego przez MIiR harmonogramu wizyty wynika, że 16 lipca Kwieciński odwiedzi nowoczesne centrum technologiczne firmy Honeywell, natomiast 18 lipca w Nowym Jorku podpisze umowę przystąpienia Polski do Rady Rządowej United Nations Global Compact. MIiR podkreśla, że będziemy pierwszym krajem z Europy Środkowej i Wschodniej, który przystąpi to tej organizacji.

„Udział Polski w pracach Rządowej Rady UN GC może przyczynić się pośrednio do większego zaangażowania polskich firm w system zamówień publicznych ONZ, którego wartość wynosi ponad 18 miliardów dolarów rocznie” – czytamy w komunikacie.

19 lipca minister otworzy Kongres 60 milionów w Buffalo. Ideą leżącą u podstaw Kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków.

PAP/RIRM

drukuj