fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie „bez GMO”

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie „bez GMO”. Ustawa jest rezultatem kampanii obywatelskiej „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”.

Celem ustawy jest to, aby konsumenci mieli informację, po jakie produkty sięgają na sklepowe półki. Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza dobrowolny system oznakowania produktów GMO.

Samo oznakowanie żywności i pasz jako wolnych od GMO polegać będzie na umieszczeniu znaku graficznego na opakowaniu oraz w dokumentacji towarzyszącej. Oznakowanie „bez GMO” będzie stosowane w przypadku pasz oraz w przypadku żywności pochodzenia roślinnego i żywności składającej się z więcej niż jednego składnika, w skład której nie wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

Z kolei oznakowanie „wyprodukowane bez stosowania GMO” będzie można umieścić na produkcie pochodzenia zwierzęcego i żywności składającej się z więcej niż jednego składnika, w skład której wchodzi produkt pochodzenia zwierzęcego.

– Długi marsz, który pokazuje, jak w Polsce bardzo trudno wprowadzić zmianę społeczną oddolnie, obywatelsko.  Jednocześnie ten sukces cieszy, bo z jednej strony można pokazać, że aktywność obywatelska i zaangażowanie mają sens. Z drugiej strony cieszy, bo konsumenci, którzy chcą dokonywać świadomych wyborów, będą mieć ku temu okazję, żeby wybrać. I sukces – nie da się ukryć – obecnej ekipy rządzącej, ponieważ my przez 10 lat prowadząc tę kampanię, byliśmy ignorowani przez rząd PO i PSL – mówił Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO, który od 2009 roku prowadził kampanię społeczną „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć”.

Producenci będą mieli dwa lata na wdrożenie nowych zasad. Nowe prawo zakłada kary za fałszowanie informacji o żywności. Przedsiębiorca podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do dziesięciokrotności wartości uzyskanej korzyści majątkowej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie na rynek takiego produktu. Kara nie będzie niższa niż 2 tys. zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl