fot. flickr.com

Zadłużenie finansowe częstą przyczyną problemów psychicznych Polaków

Niespłacone zobowiązania finansowe są częstą przyczyną depresji oraz napięć w rodzinie.  Blisko 60 proc. Polaków nie wie, jak sobie poradzić z tą sytuacją. Tu najbardziej pomocne powinno być wsparcie najbliższych, czy skorzystanie z pomocy specjalistów – oceniają eksperci.

Zadłużenie oznacza nie tylko kłopoty finansowe, ale także pozafinansowe problemy. Niespłacone zobowiązania powodują napięcia i konflikty w rodzinie. Jak wynika z badań, 96 proc. pytanych odpowiedziało, że zadłużenie pociąga za sobą zupełnie inne problemy natury pozafinansowej.

– Najczęściej zadłużenie przekłada się – tak odpowiedziało 40 proc. respondentów – na napięcia w rodzinie, na różnego rodzaju kłótnie i nieporozumienia. W dalszej kolejności mamy tutaj właśnie już emocje, które się pojawiają, czyli to jest to poczucie bezsilności – mówiła Agnieszka Salach z grupy Kruk.

Osoby, które borykają się z długami, zmagają się z lękiem i niepokojem, a to niejednokrotnie prowadzi do depresji. Dlatego tu ważne jest wsparcie najbliższych.

– Potrzebujemy od naszych najbliższych nie takiego finansowego wsparcia. Natomiast potrzebujemy takiego wsparcia bardziej psychicznego, motywującego nas do działania. Ta motywacja i motywowanie przez drugą osobę też pojawiło się po raz pierwszy w tym naszym badaniu i po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że osoby zadłużone nie zawsze potrafią znaleźć tę motywację wewnątrz siebie – stwierdziła Agnieszka Salach.

Czasem potrzebna jest także pomoc specjalisty.

– I tu nie chodzi o jakieś pocieszanie i wspieranie na zasadzie „jakoś to będzie”, tylko zbudowanie planu włącznie z odesłaniem takiej osoby do specjalistycznej pomocy terapeutycznej czy psychiatrycznej, bo takiej też takie osoby mogą wymagać – powiedział psycholog Roman Pomianowski ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

Z badania wynika, że zaledwie 5 proc. Polaków patrzy obojętnie na długi i mówi, że nie mają one żadnego wpływu na ich samopoczucie. 17 listopada przypada Dzień bez Długów. To także dobra okazja ku temu, aby zasięgnąć porady specjalisty.

TV Trwam News

drukuj