fot. PAP/Mateusz Marek

3 mld 200 mln zł trafi na termomodernizację i wzmocnienie „wielkiej płyty”

Już nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie na ocieplanie  bloków. O wsparcie na remonty budynków komunalnych mogą ubiegać się także samorządy. To skutek zmian w prawie.  Na rozszerzenie programu termomodernizacji, także o budynki z tzw. wielkiej płyty, rząd przeznaczył dodatkowe 2 miliardy 200 milionów złotych.

Osiedla z wielkiej płyty w latach 70. i 80. były sposobem na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w PRL-u. Półfabrykaty, z których budowano bloki, miały jedną dobrą cechę, były stosunkowo tanie. Obawy były co do ich jakości, ale jak podkreśla minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, stan bloków z wielkiej płyty nie jest najgorszy, a może być jeszcze lepszy.  

– Jeżeli wzmocnimy je konstrukcyjnie poprzez specjalne kotwy i również jeżeli zapewnimy termomodernizację – wskazuje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

I na wsparcie konstrukcji bloków z wielkiej płyty są dodatkowe pieniądze. Takie remonty mogą być przeprowadzane razem z termomodernizacją – podkreśla wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń 

– Na to mamy dodatkową premię dla spółdzielni czy wspólnot, które zdecydują się na wzmocnienie konstrukcji budynku w płyty trójwarstwowe – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju. 

Dotąd  z Funduszu Termomodernizacji i Remontów dofinansowano ocieplanie 216 tysięcy mieszkań. Po zmianie prawa ta liczba się  zwiększy. Będą dopłaty nie tylko dla spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot, ale także dla samorządów na termomodernizację i remonty budynków komunalnych. 

– Spodziewam się, że samorządy w pierwszej kolejności będą korzystały z nowelizacji tej ustawy, tak aby remontować swój zasób komunalny – zaznacza Artur Soboń.

Gminy będą mogły ubiegać się  nawet o 50-porcenotwe dofinansowanie do remontu budynków mieszkalnych. A jeśli są to zabytki nawet do 60 procent. Przy okazji termomodernizacji i remontów będzie także możliwość dofinansowania instalacji do pozyskiwania zielonej energii. Tu chodzi głownie o fotowoltaikę.

– Zwiększy się komfort życia w tych budynkach, zmniejszy się zużycie energii, a konsekwencją będzie bardziej czyste powietrze – dodaje minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Obecnie w blokach z wielkiej płyty mieszka 12 milionów Polaków, w budynkach komunalnych 600 tysięcy. W ciągu najbliższych 10 lat na termomodernizację oraz remonty ma być wydane 3 miliardy 200 milionów zł.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl