fot. pixabay.com

Rząd promuje nowy budżet UE. To 770 mld zł dla Polski

Rząd rusza z kampanią poświęconą nowemu budżetowi Unii Europejskiej, z którego Polska ma otrzymać 770 miliardów złotych. Promocję prowadzą już w sieci mniejsze ośrodki regionalne, które czekają na pomoc z unijnej kasy.

Akcja – jak wskazują politycy – ma zbudować nawet rodzaj politycznej presji dla akceptacji przez Sejm największego w historii pakietu wsparcia systemowego.

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pytany o kampanię, podkreślił, że chodzi o zbudowanie wokół tej kwestii zgodnej większości. Jako przykład wiceminister podał Holandię czy Chorwację, gdzie mimo sporów politycznych podczas głosowania w krajowych parlamentach fundusz uzyskał poparcie.

– Chcemy pokazać to jako sprawę, która nie powinna podlegać żadnym różnicom politycznym czy grze politycznej. To jest nasz wspólny interes w wydatkowaniu środków, które rozkładają się nie na jedną czy dwie kadencje, bo całe środki europejskie to dziesięć lat, a Fundusz Odbudowy to sześć, więc to znacząco wykracza poza obecną, a nawet kolejną kadencję. Wszyscy miejmy świadomość, że rozpoczynamy pewien proces, który będzie długo kontynuowany. Nie jest jeszcze przesądzone przez kogo, dlatego wszystkim na pewno zależy na tym, żeby to było dobrze przygotowane, zatwierdzone i abyśmy poruszali się z wydatkowaniem środków. Kampania ma uświadomić, że są sprawy, które nie powinny być przedmiotem sporu politycznego – zwracał uwagę Waldemar Buda.

Według wiceministra jest szansa, że ustawą w sprawie Funduszu Odbudowy zajmie się we wtorek rząd, a jej ratyfikacja przez parlament odbędzie się w maju.

Poważne zastrzeżenia do Funduszu zgłosiła Solidarna Polska i nie wyklucza, że nie poprze ustawy w tej sprawie. Trwają też rozmowy liderów Zjednoczonej Prawicy na ten temat. Aby Fundusz został uruchomiony, państwa członkowskie, w tym parlamenty narodowe, muszą zatwierdzić decyzję liderów UE o zwiększeniu zasobów własnych Unii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl