Zachodniopomorskie gminy zadłużone u parabanków na dziesiątki milionów złotych

Siedem gmin województwa zachodniopomorskiego pożyczało pieniądze w parabankach. Trzy z nich są na skraju bankructwa, a o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe została zawiadomiona już prokuratura – poinformował wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania.

Najbardziej zadłużonymi spośród 133 gmin w województwie zachodniopomorskim są: Ostrowice, Białogard, Manowo, Rewal, Bielice, Przebiernów oraz Brojce. Długi tych samorządów zostały skumulowane przez kredyty w parabankach.

– Najistotniejszą rzeczą jest zaciąganie kredytów przez gminy w parabankach. Tych gmin jest kilka. Nie ukrywam, że niektóre gminy mają zdecydowanie większe zadłużenie w parabankach, ale są może w innej sytuacji, w innej kondycji finansowej i przy dobrym zarządzaniu są w stanie wyjść na prostą – mówi Piotr Jania, wojewoda zachodniopomorski.

W celu zrealizowania potrzeb finansowych, ustawa o finansach publicznych przewiduje zaciągnięcie przez gminę kredytu, pożyczki, a nawet wyemitowania papierów wartościowych, na co musi wyrazić zgodę Izba Obrachunkowa. W sytuacji, gdy lokalni włodarze wiedzą, że opinia będzie negatywna, udają się do tzw. parabanków.

– I gmina, taka jak na przykład Ostrowice, ma świadomość, że opinia będzie negatywna, więc idzie po prostu do parabanku – tłumaczy Bogusław Staszewski – prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Najgorsza sytuacja finansowa jest właśnie w gminie Ostrowice, gdzie decyzją premier Beaty Szydło zostanie wprowadzony zarząd komisaryczny. Dług gminy w parabankach wynosi około 35 mln złotych. Mimo apelów wojewody, wójt Ostrowic nie ma zamiaru zrezygnować z urzędu.

– Ja tu liczę – szczególnie na wójta Ostrowic – że okaże się na koniec człowiekiem honorowym i ustąpi, nie odwołując się. Tym ludziom należy się spokój i ja będę starał się ten spokój tamtejszym mieszkańcom zapewnić – zaznaczył wojewoda zachodniopomorski.

W lipcu ubiegłego roku wojewoda zachodniopomorski rozpoczął procedurę, która ma doprowadzić do konsolidacji gminy Ostrowi i Drawska Pomorskiego. Wprowadzenie zarządu komisarycznego poprzedza ewentualną konsolidację.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl