Francja: Zawalił się tunel przy przyszłym składzie odpadów atomowych

Na północnym wschodzie Francji zawalił się we wtorek tunel na miejscu, gdzie w przyszłości ma powstać składowisko odpadów atomowych; jedna osoba poniosła śmierć, a druga została ranna – poinformowała prefektura w Strasburgu.

W wydanym komunikacie podano, że tunel schodzi na głębokość ok. 500 metrów, a do wypadku doszło podczas prac pomiarowych.

Agencja Reutera przypomina, że przyszłe składowisko w Bure zostało zaprojektowane tak, aby na głębokości kilkuset metrów przechowywać przez tysiące lat francuskie odpady atomowe. Cena całego projektu jest szacowana na 25 mld euro. Jednak – jak podaje Reuters – budowa nie powinna ruszyć przed 2020 rokiem.

Portal „World Nuclear News” informuje, że projekt zakłada składowanie tam ok. 2,7 tys. metrów sześciennych materiałów o wysokim poziomie radioaktywności, a także 40 tys. metrów sześciennych odpadów średnio radioaktywnych. Składowisko ma się składać z systemu podziemnych tuneli, zwanych galeriami. Projekt zakłada możliwość dostępu w przyszłości do składowanych materiałów i ich zabranie.

Do tej pory na miejscu trwają prace badawcze, mające oszacować jakość gruntu i sprawdzić teren pod przyszłą inwestycję. W tym celu buduje się głębokie tunele.

PAP/RIRM

drukuj