PAP/Andrzej Lange

W obronie suwerenności. Polska i Węgry czekają na krok ze strony niemieckiej prezydencji ws. unijnego budżetu

Premier Węgier Viktor Orban przebywał w poniedziałek w Warszawie, gdzie rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Przywódcy podtrzymują zapowiedź o wecie. Czekają na krok ze strony niemieckiej prezydencji. Angela Merkel, kanclerz Niemiec mówi o potrzebie znalezienia kompromisu.

Polska i Węgry budują wspólne stanowisko w odpowiedzi na unijny mechanizm pieniądze za praworządność. Premierzy obu państw podpisali w Budapeszcie wspólną deklarację. Podtrzymali zapowiedzi o wecie. W poniedziałek doszło do kolejnych rozmów, tym razem w Warszawie.

– Rozmowy dotyczyły m.in. koordynacji stanowisk w zakresie negocjacji budżetowych. Tutaj stanowisko Polski i Węgier jest jasne – poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Premierzy Viktor Orban i Mateusz Morawiecki czekają na ruch ze strony niemieckiej prezydencji. To od niej wyszła propozycja unijnego mechanizmu łączącego wypłatę unijnych środków z praworządnością.

– Były rozpatrywane różne warianty dotyczące porozumienia. Cały czas oczekujemy ze strony prezydencji niemieckiej na propozycję w tym zakresie – powiedział rzecznik rządu.

Kanclerz Angela Merkel, która rozmawiała wczoraj online z parlamentarzystami europejskimi, liczy na porozumienie na unijnym szczycie w dniach od 10 do 11 grudnia. Inna jej wypowiedź, cytowana przez portal Politico, wskazuje, że Niemcy poszukują kompromisu.

„Bez kompromisu to nie zadziała. I przez to rozumiem kompromis zawarty przez wszystkie strony” – zapewniła Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, tłumaczył na antenie TV Trwam, że praworządność w ustach unijnych polityków to tylko hasło. W praktyce to instrument siły, który ma służyć Niemcom i Francji – wskazuje polityk.

– To jest gra o naszą pozycję na wiele lat, jeśli nie dziesięcioleci. Pytanie, czy my będziemy mieli wpływ na to, jak będzie urządzany świat wokół nas i według jakich wartości – wskazał Jan Dziedziczak.

Medialne doniesienia wskazują, że rośnie grupa państw, które popierają Polskę w walce z unijnym mechanizmem łączącym wypłatę środków z praworządnością. Dziś premier Mateusz Morawiecki ma kontynuować rozmowy z liderami Unii Europejskiej. Będzie rozmawiał z szefami rządów Grecji, Słowacji i Słowenii, a także przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michaelem.

 

TV Trwam News

drukuj