fot. flickr.com

Rozwiązania zawarte w Krajowym Programie Reform mają zachęcić przedsiębiorców do inwestowania

Rząd chce zachęcić przedsiębiorców do inwestowania. Służyć mają temu rozwiązania zawarte w Krajowym Programie Reform. Jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” jedną ze zmian jest tzw. estoński CIT dla mikro i małych przedsiębiorstw. Daje on gwarancję nieopodatkowania dochodu firm, dopóki będą one zatrzymywały u siebie zysk i reinwestowały go.

Od nowego roku więcej podmiotów skorzysta również z 9 proc. stawki CIT ze względu na podwyższenie limitu przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Zgodnie z Krajowym Programem Reform poszerzy się też liczba przedsiębiorców, która skorzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a każdy podatnik będzie miał swój elektroniczny profil dla celów podatkowych.

Ekonomista i europoseł PiS dr Zbigniew Kuźmiuk zaznaczył, że tzw. estoński CIT będzie bardzo mocnym bodźcem do inwestycji przedsiębiorstw prywatnych. A to ważne w związku z kryzysem.

– Kluczem do wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemia będą inwestycje. Inwestycje nie tylko publiczne, ale przede wszystkim prywatne. Publiczne inwestycje, jak zapowiada rząd, są niezagrożone. Wszystkie programy inwestycyjne, drogowe, kolejowe, szerzej infrastrukturalne będą realizowane. W tej sytuacji kluczem są inwestycje prywatne i każde rozwiązanie, które sprzyja takim inwestycjom to działanie w dobrym kierunku. Kwestia podatku estońskiego jest rozważana już od dłuższego czasu, ale rozumiem, że jesteśmy w takiej sytuacji, że rzeczywiście takie rozwiązanie wprowadzić trzeba – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista wskazał, że według niego cała Polska gospodarka wyjdzie z kryzysu obronną ręką. Ekspert dodał, że trudnym okresem będzie II kwartał br., ale już w III powinny się pojawić bodźce wzrostowe, a IV powinien być dodatni.

Podobne prognozy przedstawiła Komisja Europejska. Według niej w 2020 r. PKP Polski skurczy się o 4,3 proc. i będzie to najniższy spadek spośród krajów Unii Europejskiej. PKB całej UE ma spaść o 7,4 proc. W 2021 r. spodziewane jest odbicie, a w Polsce Produkt krajowy brutto ma wtedy wzrosnąć o 4,1 procent [czytaj więcej].

RIRM

drukuj