fot. PAP/Tomasz Gzell

16 sierpnia ruszy nabór wniosków do programu „Mosty dla Regionów”

16 sierpnia ruszy nabór wniosków w ramach programu „Mosty dla Regionów”. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów inwestycji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło dziś pierwsze warunki przystąpienia do rządowego programu.

Dofinansowanie samorządy będą mogły przeznaczyć na: opracowanie dokumentów zgodnie z wymaganiami przepisów środowiskowych, opracowanie projektu budowlanego, w tym niezbędnej dokumentacji technicznej, a także na uzyskanie koniecznych zezwoleń budowlanych.

Wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o środki są już dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Nabór jest otwarty dla wszystkich chętnych samorządów i potrwa do 29 marca przyszłego roku – mówi szef resortu minister Jerzy Kwieciński.

Nabór wniosków zaczynamy zarówno na te projekty, które określiliśmy dla nas jako te, które rekomendujemy do realizacji, jak również na inne projekty, które samorządy mogą składać. Nadmieniamy, że jest to program specjalny dla samorządów, bo tymi instytucjami mogącymi ubiegać się o otrzymanie wsparcie od strony rządu są samorządy. Samorządy zarówno wojewódzkie, powiatowe i gminne. Zakładamy, że w większości tych przypadków będą tworzone specjalne partnerstwa; zazwyczaj tego typu połączenie mostowe jest miejscem zainteresowania nie jednego, a większej ilości samorządów – wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

Program „Mosty dla Regionów” potrwa do 2025 roku. Na jego realizację rząd przeznaczy ok. 2,3 mld zł. W ramach programu rekomendowana jest budowa 21 mostów, w tym m. in. pięciu na Wiśle oraz Warcie i czterech na Odrze.

Zuzanna Dąbrowska/ RIRM

drukuj