fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Resort inwestycji i rozwoju poprosi wojewodę mazowieckiego o nadzór prawny w kwestii bonifikat przy uwłaszczaniu nieruchomości w Warszawie  

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju interweniuje ws. zmniejszenia przez władze Warszawy bonifikaty przy uwłaszczaniu nieruchomości. Ministerstwo będzie prosić wojewodę, by przyjrzał się tej sprawie w trybie nadzoru prawnego.

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw temu byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Przed wyborami warszawscy radni ustalili 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat. Stawki te, jak obiecywano, miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Teraz okazuje się, że nie będą. Zdaniem PiS to okłamywanie wyborców. Przedstawiciele resortu inwestycji i rozwoju mówili o tym na konferencji w Sejmie. Wiceminister Artur Soboń wskazał, że świadczy to o braku wiarygodności Platformy Obywatelskiej.

– Ten przykład doskonale pokazuje hipokryzję Platformy Obywatelskiej. Będziemy prosili wojewodę mazowieckiego, aby w trybie nadzoru prawnego wojewody uważnie przyjrzał się tej uchwale: jakie skutki wywołuje, czy mieszkańcy Warszawy nie mają roszczeń do miasta z tego tytułu, że mogli spodziewać się dużo większej bonifikaty i rezygnowali z odwoływania się od podwyżek, które w zakresie opłaty przekształceniowej z tytułu użytkowania wieczystego właśnie otrzymali? To jest niezwykle bulwersująca kwestia, ponieważ pokazuje, jak można oszukiwać wyborców i mówić co innego w październiku, a co innego w grudniu, już po wyborach – podkreślił Artur Soboń.    

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że zmianami niemile zaskoczonych będzie wielu warszawiaków.

Do sprawy odniósł się też prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski tłumaczył się obciążeniami nałożonymi na samorządy, które powodują, że trzeba szukać pieniędzy, by realizować sztandarowe propozycje programowe, takie jak walka ze smogiem czy darmowe żłobki.

Jego zastępca Paweł Rabiej napisał natomiast na Twitterze o odwadze radnych, którzy wycofali się z błędów rozdawnictwa i zadbali o budżet miasta.

RIRM

drukuj