fot. PAP/Jacek Turczyk

Portrety Paderewskich trafiły do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Portrety Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny trafiły w czwartek do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. To moment symboliczny, który wyraża zrównoważone traktowanie całej Polski w kwestii dostępu do kultury – mówił minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński wraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim wziął udział w uroczystym przekazaniu obrazów do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Dzięki decyzji ministra kultury i uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie dwa portrety: Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny z Rosenów Paderewskiej ponownie będą eksponowane w salonie Ignacego Jana Paderewskiego.

Szef resortu kultury podkreślił, że instytucje takie jak Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce „zasługują na wsparcie”, ponieważ – jak mówił – „są to perły naszej kultury, lokalne, ale o znaczeniu ogólnopolskim”.

„To jest realizacja naturalnego prawa do zrównoważonego dostępu do kultury w Polsce. To jest moment symboliczny – on wyraża to, co powinno być obowiązkiem każdego ministra, każdej władzy” – mówił Piotr Gliński.

„To jedne z najbardziej znanych i najpiękniejszych portretów tej bardzo ważnej dla Polski pary. One będą tutaj oglądane, znalazły właściwe miejsce. (…)Paderewski był nie tylko wybitnym artystą, ale także – z czego nie do końca sobie zdajemy sprawę – popularną osobą i wspaniale tę popularność wykorzystał na rzecz wspólnoty narodowej” – powiedział wicepremier.

Stanisław Karczewski mówił, że postaci przedstawione na obrazach są „bardzo ważne w naszej historii związanej także z odzyskaniem przez Polskę niepodległości”.

„Ten wkład Paderewskiego znamy wszyscy – to ojciec, współtwórca niepodległości” – dodał.

Marszałek Senatu zwrócił także uwagę na obraz przedstawiający Helenę Paderewską.

„Druga postać tak ważna – żona. Powiem w imieniu polityków, którzy są wspierani przez żony: bez wsparcia naszych żon nie moglibyśmy tak intensywnie i z takim oddaniem pracować, z jakim pracował Ignacy Jan Paderewski” – mówił Stanisław Karczewski.

W uroczystości wzięli udział także starosta grójecki Marek Ścisłowski oraz dyrektor wareckiego muzeum Iwona Stefaniak. Wydarzenie zakończył krótki koncert fortepianowy.

Obrazy pochodzą z posiadłości Paderewskiego – willi Riond-Bosson w Szwajcarii. Zbiory z willi pianista przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie na mocy testamentu z 1930 r. Autorem portretów jest franko-szwajcarski malarz Charles Giron, który był zaprzyjaźniony z Paderewskim. Portrety powstały w 1907 r.

Kiedy w 1967 r. otwarto w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego portrety pary Paderewskich trafiły do salonu poświęconego wielkiemu pianiście. Były tu prezentowane do 1988 r. Następnie wypożyczono je do – nieistniejącego obecnie – Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich. Od 2004 r. zdobiły ściany gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiosną br. prezentowane były na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. „Paderewski”.

We wrześniu 2017 r. podczas pierwszej wizyty w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, iż chciałby, aby portrety ponownie trafiły na ekspozycje stałą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Grójecki. Prezentuje polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Placówka od lat kolekcjonuje także eksponaty i pamiątki związane z Ignacym Janem Paderewskim.

PAP/RIRM

drukuj