Podkarpackie: w Stalowej Woli powstanie instalacja spalania paliwa alternatywnego

Samorząd Stalowej Woli (Podkarpackie) chce zbudować instalację spalania paliwa alternatywnego (RDF). Parterem w inwestycji będzie koncern Tauron. W piątek podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Jak tłumaczył w komunikacie Tauron, „paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwa powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, które są dopuszczone przez prawo do termicznego odzysku”.

„Chcemy, by nowa instalacja służyła mieszkańcom miasta, a ponadto stała się atrakcyjnym miejscem pracy w Stalowej Woli” – mówił, cytowany w komunikacie, prezes firmy Tauron Filip Grzegorczyk.

Z kolei prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że instalacja to krok w kierunku energetyki spełniającej najwyższe standardy.

W komunikacie podano, że w Stalowej Woli powstaje jednostka gazowo-parowa o mocy 450 MWe.

„Blok będzie pracował w wysokosprawnej kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych” – czytamy.

Dodano, że zgodnie z planem pierwsze uruchomienie turbiny gazowej nastąpi w listopadzie, a przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec bieżącego roku.

PAP/RIRM

drukuj