fot. wikipedia

Podkarpackie: funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt bursztynu

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia, na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce, udaremnili przemyt okazałej bryły nieoszlifowanego bursztynu. Szacowana wartość kamienia o wadze ponad 800 gramów to ok. 20 tys. zł.

Jak poinformowała PAP w piątek zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy, „złoto Bałtyku” próbował wwieźć do kraju bez zgłoszenia 54-letni obywatel Gruzji.

„Mężczyzna wyjaśnił, że bursztyn zakupiony został w Kijowie, w celach leczniczych. Wobec mężczyzny wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, a na poczet grożącej kary grzywny zajęto środki pieniężne w wysokości 1300 zł” – dodała.

To kolejny już w tym roku przypadek udaremnienia przemytu bursztynu przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej na Podkarpaciu.

Siwy przypomniała, że w maju br. na okazałe kamienie bursztynu wartego 21 tys. zł natrafili funkcjonariusze KAS podczas kontroli samochodu osobowego na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku. Siedem brył o wadze blisko 2 kg przewozili bez zgłoszenia celnego dwaj obywatele Ukrainy.

„W całym ubiegłym roku podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych, w województwie podkarpackim, funkcjonariusze udaremnili przemyt ponad 700 kg bursztynu” – powiedziała Agnieszka Siwy.

Rekordowe ujawnienie miało miejsce na przejściu granicznym w Korczowej pod koniec października ub.r., kiedy funkcjonariusze KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu aż 275 kg nieoszlifowanego bursztynu.

PAP/RIRM

drukuj