fot. pixabay.com

KAS przejęła 7,5 kg bursztynu na polsko-rosyjskiej granicy

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli na przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim w Grzechotkach 7,5 kg bursztynu, który przemycał do Polski obywatel Rosji – poinformowała rzecznik prasowa warmińskiej KAS, Marta Rosiak.

Marta Rosiak poinformowała, że bursztyn przemycał Rosjanin, który busem świadczył usługi przewozowe.

„Niezgłoszony towar ukryty był w dodatkowych akumulatorach znajdujących się w przestrzeni pasażerskiej” – podała.

Jak dodała rzecznik warmińskiej KAS, to pierwsza ujawniona w tym roku próba przemytu bursztynu na polsko-rosyjskiej granicy.

Funkcjonariusze KAS znaleźli w sumie 7,5 kg bursztynu.

„Był to surowiec zarówno w postaci nieobrobionej, jak i wstępnie przetworzony do użycia w wyrobach biżuteryjnych. Największa z nieobrobionych brył bursztynu ważyła prawie pół kilograma. To niebywały, bardzo ceniony okaz bursztynu mlecznego. Pozostałe kamienie o gładkiej, wypolerowanej powierzchni stanowiły kolekcję o różnorodnych kształtach, wykorzystywanych jako półfabrykaty kamieni jubilerskich” – podała rzecznik Marta Rosiak.

Polskie służby graniczne przejęły bursztyn, który teraz będzie oszacowany przez biegłego. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono od Rosjanina 20 tys. złotych.

„Co stanie się z przejętym bursztynem, zdecyduje sąd” – przekazała Marta Rosiak.

W przeszłości przemyt bursztynu na polsko-rosyjskiej granicy był częstym procederem. Obecnie przez granicę z Rosją prowadzony jest ruch towarowy i ruch pasażerski w autobusach świadczących przewozy międzynarodowe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl