fot. PAP/Piotr Polak

Zakończył się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

W Kielcach zakończył się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsz to lekcja historii dla młodych ludzi. Nawiązuje do jednego z ważniejszych wydarzeń naszej drogi do niepodległości – przemarszu żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego.

Po siedmiu dniach marszu i przebytych 120 kilometrach – tak, jak 108 lat temu – kadrówka weszła do Kielc.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył się na kieleckim Placu Wolności przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestników marszu witał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wieloletni komendant marszu.

– W 1914 roku Józef Piłsudski szedł po wolną Polskę i szedł budzić sumienia uśpionego nieco narodu. Wy czynicie to samo współcześnie, już nie walcząc z bronią w ręku, ale tak samo – mówiliśmy w Oleandrach  – budząc sumienie – podkreślił szef UdSKiOR.   

6 sierpnia 1914, na początku wojny między zaborcami, Józef Piłsudski na czele I Kompanii Kadrowej wyruszył z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego, aby zmobilizować Polaków do walki z wojskami carskimi.

Poszli za słowami swojego komendanta, realizując jego marzenie (…) a jego marzeniem była wolna i niepodległa Najjaśniejsza Rzeczpospolita – zaznaczył Dionizy Krawczyński z Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Od 58 lat w sierpniu śladem I kadrowej idą młodzi ludzie, kontynuujący tradycje patriotyczne. W tym roku w „kadrówce” uczestniczyło 150 osób. To głównie młodzież ze związku strzeleckiego ”Strzelec” i uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego. Maszerowali także żołnierze WOT.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl