48. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Uroczystym apelem na krakowskich Oleandrach rozpoczął się 48. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. To jedno z niewielu przedsięwzięć w Polsce mających swój początek w II RP, a które kontynuowane jest do chwili obecnej. Hasło przewodnie tegorocznego marszu brzmi: „Patriotyzm nie musi być cierpieniem”.

„99 lat temu z tego miejsca żołnierze Józefa Piłsudskiego na jego rozkaz, sformowani w I Kompanię Kadrową, ruszyli w bój o wolną Polskę. Było ich zaledwie 144. Była to kompania, która poszła czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania” – powiedział podczas uroczystego apelu w krakowskich Oleandrach komendant Marszu, prezes Związku Piłsudczyków Jan Józef Kasprzyk.

Przypomniał, że w 1913 r. w Stróży odbyła się pierwsza szkoła oficerska Związku Strzeleckiego, która stała się kuźnią kadr m.in. dla Legionów Polskich oraz Wojska Polskiego.

„Chcemy, aby Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej był także kuźnią kadr wolnej, niepodległej Polski. Młodzi uczestnicy, którzy gromadzą się z roku na rok coraz liczniej na trasie Kraków – Kielce, to ludzie, którzy swoim młodzieńczym entuzjazmem, radością, uśmiechem, ale i sercami pełnymi Polski i patriotyzmu chcą być kadrą wolnej, zmartwychwstałej Polski” – dodał Kasprzyk.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej został zainicjowany w 10-tą rocznicę wymarszu „Kadrówki” z Oleandrów, czyli w 1924 roku. Inicjatorami byli żołnierze Legionów Józefa Piłsudskiego, którzy chcieli przekazać młodemu pokoleniu strzelców, żołnierzy, funkcjonariuszy policji tradycję legionową. W formule zawodów marszowych, proobronnych marsz odbywał się w okresie międzywojennym; od 1924 roku aż do wybuchu wojny.

Po wojnie idea marszu, tak jak wszelka idea niepodległościowa, była silnie zwalczana przez władze komunistyczne, stąd też zaprzestano organizowania  marszu. Do idei powrócono w roku 1981 na fali „Polskiego sierpnia”, „Solidarności” z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi kieleckiej i krakowskiej. Marsz odtworzono. Do 1989 roku marsz miał formułę mocnej manifestacji antykomunistycznej,  która była bardzo silnie zwalczana przez służby bezpieczeństwa. (Warto wspomnieć: w 1984 roku aresztowano cały marsz w Jędrzejowie). Natomiast po 1989 r. marsz szczęśliwie powrócił do idei formuły przedwojennej.

Na trasie marszu  młodzi ludzie – co roku blisko 500 osób – spotykają się, by z Krakowa do Kielc między 6 a 12 sierpnia przez trud marszowy oraz odbywające się zawody sportowe zamanifestować swoje przywiązanie do tradycji niepodległościowej.

W tych pięknych sierpniowych dniach uczestnicy marszu budują żywy pomnik Józefowi Piłsudskiemu i Legionom, jednocześnie przypominając wydarzenia sprzed 99 lat – podkreślił Jan Kasprzyk, Prezes Związku Piłsudczyków
i organizator marszu.

– „Kadrówka” działa nie tylko na środowiska, które biorą w niej udział, ale również działa zewnętrznie. Udało nam się wypracować taką formułę, iż pobyt marszu w miejscowościach na trasie, czyli w: Krakowie, Słomnikach, Miechowie, Jędrzejowie, Chęcinach, Bolechowicach, Sitkówce Nowinach i wreszcie Kielcach to także święto lokalne tych miejscowości. Tworzymy pewną wspólnotę pomiędzy marszem a mieszkańcami. Wspólnotę, której mianownikiem jest umiłowanie wolności, niepodległości, tradycji i najpiękniejszych ideałów, które towarzyszyły żołnierzom Józefa Piłsudskiego sprzed 99-ciu laty podkreśla Jan Kasprzyk.

48. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest formą radosnego przeżywania patriotyzmu. Odbywa się na pamiątkę wydarzeń z 1914 roku. 6 sierpnia na rozkaz Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa wyruszyła w kierunku Kongresówki. W Michałowicach obalono słupy graniczne rozdzielające tereny zaboru rosyjskiego i austriackiego. Potem zajęto będące w rękach Rosjan Słomniki, Miechów i Jędrzejów, by 12 sierpnia dotrzeć do Kielc.

Tegoroczny Marsz jest „próbą generalną” przed przyszłorocznymi obchodami stulecia Czynu Zbrojnego Legionów. W 2014 r. zaplanowano m.in. wystawy, konferencje naukowe, koncerty, odsłonięcie pomnika konnego Piłsudskiego w Kielcach, a także rewię kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcję historyczną wymarszu „Kadrówki” i „Spotkanie pokoleń” z udziałem potomków legionistów.

***

MARSZ SZLAKIEM I KOMPANII KADROWEJ  Kraków – Kielce

 

6 sierpnia

KRAKÓW – godz. 7.00 – apel i wymarsz z Oleandrów

MICHAŁOWICE – godz. 9.45 – uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych

przez I Kompanię Kadrową z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych

SŁOMNIKI – godz. 17. 00 – powitanie Marszu i uroczystości na Rynku

7 sierpnia

MIECHÓW – godz. 14.00 – powitanie uczestników i uroczystości na Rynku,

spotkanie z mieszkańcami w amfiteatrze miejskim

KSIĄŻ WIELKI – zakwaterowanie w dawnym Pałacu Wielopolskich na Mirowie

– miejscu kwaterunku Sztabu Józefa Piłsudskiego w 1914 r.

8 sierpnia

WODZISŁAW – godz. 12.00 – uroczystości na Rynku i na Cmentarzu Wojskowym,

złożenie kwiatów na grobie Czesława „Skauta” – Bankiewicza i poległych żołnierzy z I wojny światowej

9 sierpnia

JĘDRZEJÓW – godz. 10.30 – uroczystości na Pl. Kościuszki pod Domem Przypkowskich,

zwiedzanie Muzeum Zegarów – kwatery Józefa Piłsudskiego w 1915 r.,

złożenie kwiatów pod Dębem Niepodległości przy Starostwie Jędrzejowskim

10 sierpnia

CHOJNY nad NIDĄ – biwak marszowy, spotkania z honorowymi gośćmi Marszu,

zawody sprawnościowe, konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach Polskich

11 sierpnia

CHĘCINY – godz. 13.00 – powitanie Marszu przy kościele parafialnym u stóp zamku

SZEWCE – godz. 15.30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Krajowej

z oddziału gen. Antoniego Hedy „Szarego”

BOLECHOWICE (gmina Sitkówka – Nowiny) – godz. 18.30 apel podsumowujący Marsz

z udziałem gości i władz samorządowych Gminy Sitkówka – Nowiny

12 sierpnia

BOLECHOWICE – godz. 7.00 apel poranny

KIELCE – godz. 12.30 przemarsz ulicą ks. Piotra Ściegiennego na Cmentarz Wojskowy,

złożenie kwiatów na mogiłach poległych Legionistów oraz przy historycznej Kapliczce NMP przy ul. Spacerowej

godz. 13.30 – przemarsz pod Pomnik Czynu Legionowego („Czwórki Legionowej”),

złożenie meldunku przez Komendanta Marszu,

uroczystości z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych

godz. 14.00 – przemarsz pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich,

Apel Poległych, złożenie kwiatów w Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego, zakończenie Marszu

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl