fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W Kielcach zakończy się dziś 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

W Kielcach zakończy się dziś 52. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W tym roku wzięło w nim udział 320 osób, m.in. harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, a także osoby ze środowisk strzeleckich i piłsudczykowskich.

Uroczyste zakończenie marszu odbędzie się na Pl. Wolności. Następnie zgromadzeni  przejdą przed Pałac Biskupów Krakowskich.

Marsz rozpoczął się w ubiegłą niedzielę w Krakowie. Ma on na celu upamiętnienie wydarzeń z 1914 r. Wtedy to kompania zwana „Kadrówką” wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego i obaliła słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach.

Marsz dociera do Kielc; odbędzie się uroczyste zakończenie na pl. Wolności i pod Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach – mówi Starszy plutonowy Michał Rybak, oficer prasowy marszu.

– Tam będzie główny punkt uroczystości, rozdanie odznaczeń marszowych, medali marszowych i odznaczeń państwowych, złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka, i będzie odczytany rozkaz rozwiązujący Marsz. Po rozkazie zostanie jeszcze uformowana kolumna i przemarsz pod pałac biskupów krakowskich – apel pamięci i zakończenie Marszu – informuje starszy plutonowy Michał Rybak Michał Rybak.

„Kadrówka” dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj