Trwa akcja „Oddaj Chwałę Bohaterom”!

„Oddaj chwałę Bohaterom!” – to cykliczna inicjatywa sprzątania grobów polskich żołnierzy, która potrwa do jutra. Wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci po poległych bohaterach spoczywających na Cmentarzu Partyzanckim oraz Cmentarzu Starym w Kielcach. Akcja zorganizowana jest m.in. przez Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci.

Oficjalnie inicjatywa przeprowadzana jest podczas trzech dni – rozpoczęła się wczoraj i zakończy jutro – 29 listopada. Jednak środowiska patriotyczne i narodowe już od 24 października włączają się w wydarzenie oddające chwałę Bohaterom naszej Ojczyzny. Pokazują w ten sposób, że pamięć o przodkach nie jest Polakom obojętna.

„Zbliża się listopad. Czas szczególnej zadumy nad przemijaniem, czas w którym kierujemy się na groby naszych bliskich zmarłych po to, by oddać należną im część: zapalając znicz, czy też modląc się za nich. Są jednak ludzie, którzy łączą nas wszystkich, którzy są także naszą rodziną – to żołnierze… Często ci nieznani, zapomniani czy celowo pomijani lub wymazywani z naszej pamięci” – czytamy na stronie organizatorów.

Na Cmentarzu Partyzanckim i Cmentarzu Starym w Kielcach pochowanych jest ponad 1000 bohaterów naszej Ojczyzny.

„Walczyli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju i mówić w ojczystym języku. Oddali życie za naszą wolność ginąc z okrzykiem: „Polska!” na ustach. Często ich groby są anonimowe i nikt nie dba o to, by przywrócić im należną chwałę” – zwracają uwagę inicjatorzy wydarzenia.

Do tej pory przeprowadzono szeroki zakres prac: porządkowano aleje, grabiono liście, usuwano chwasty i pokrywający mogiły mech, czyszczono krzyże, a także konserwowano nagrobki bohaterów. Natomiast w ośrodku Kibice Razem zbierano znicze oraz szyto biało-czerwone opaski, które mają zawisnąć na każdym z krzyży.

W tym roku na apel organizatorów odpowiedziało ponad 100 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Józefa Piłsudzkiego, VI LO im. Juliusza Słowackiego oraz liczne grono z innych placówek edukacyjnych. W inicjatywie pomagają też całe rodziny, by uczyć młode pokolenia pamięci o bohaterach.

„Chcemy aby te trzy dni były zarówno lekcją patriotyzmu dla wszystkich uczniów szkół, młodzieży i wszystkich którzy działają patriotycznie, ale także aby budowały prawdziwego ducha gotowości do walki o prawdę i pamięć” – podkreślają organizatorzy.

Zakończenie akcji nastąpi jutro o godz. 15.00. Wówczas ks. bp Jan Piotrowski poprowadzi modlitwę za zmarłych na kieleckiej nekropolii. Z kolei 1 listopada na każdej z mogił zapłoną znicze.

Wydarzenie „Oddaj chwałę Bohaterom!”  zostało zapoczątkowane w 2015 roku przez dwa stowarzyszenia: Kibice Razem Korona Kielce oraz Kieleccy Patrioci. W Inicjatywę włączyli się wówczas także wolontariusze Światowych Dni Młodzieży, uczniowie pobliskich szkół oraz studenci.

 


Zwieńczenie akcji „Oddaj chwałę Bohaterom!” na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach z udziałem ks. bp. Jana Piotrowskiego:


RIRM/Kieleccy Patrioci

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl