fot. PAP/Piotr Polak

Zidentyfikowani Żołnierze Niezłomni zostali pochowani na cmentarzu w Cedzynie koło Kielc

W Kielcach odbył się w sobotę pogrzeb dwóch żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych odnalezionych i zidentyfikowanych przez Fundację „Niezłomni”. Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali pochowani na cmentarzu w Cedzynie koło Kielc. Msza św. pogrzebowa sprawowana była w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali zamordowani i pogrzebani przez komunistów w 1949 r. w lesie koło Kielc. Ich szczątki wydobyto podczas poszukiwań prowadzonych przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wówczas odkryto cztery jamy grobowe ze szczątkami ośmiu osób – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni.

Te osoby, podobnie jak pozostałe, które znaleźliśmy, zostały odnalezione w toku badań w 2015 r. jako pierwsze. Pochowane zostały jako ostatnie, gdyż w ich przypadku proces identyfikacyjny trwał dłużej niż w przypadku innych osób. To partyzanci odnalezieni w dolinie, która znajduje się w zgórskim lesie koło Kielc, gdzie dokonywano egzekucji w latach 40. W toku badań prowadzonych przez Fundację Niezłomni w tej dolince zostało odnalezionych 8 osób. 7 z nich zostało zidentyfikowanych – wskazuje Wojciech Łuczak.

Jan Wosiński był członkiem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Aresztowano go w lipcu 1948 r. pod zarzutem przewodzenia „bandzie terrorystyczno-rabunkowej”. Piotr Pecel był podkomendnym Wosińskiego, zatrzymano go miesiąc później pod tym samym zarzutem.

Badacze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” w ciągu ostatnich dwóch lat odnaleźli w kilku miejscach w Polsce szczątki 22 żołnierzy podziemia antykomunistycznego. 20 osób udało się zidentyfikować i odbyły się uroczyste pogrzeby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl