fot. PAP/Waldemar Deska

Jasna Góra: W sobotę odbyła się 30. pielgrzymka parlamentarzystów

W sobotę odbyła się 30. Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. Uczestniczyli w niej posłowie, senatorowie i europosłowie z różnych opcji politycznych.

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się pod Epitafium Smoleńskim, gdzie odmówiono krótką modlitwę. Następnie politycy spotkali się w Kaplicy Różańcowej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Przewodniczył jej ks. abp Wacław Depo.

W homilii metropolita częstochowski podkreślał, że obecność na Jasnej Górze służy podkreślaniu prymatu wiary w Boga.

Przychodzimy dzisiaj przed oblicze naszej Matki, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku życia i miłości i w każdym wyjściu do człowieka, aby potwierdzić, że Bóg nigdy nie jest konkurentem dla ludzkiej wolności, że nic człowiekowi nie odbiera, ale daje siebie w darze swojego Syna. Przychodzimy dzisiaj, aby oczyma wiary odkrywać drogi Pańskie w znakach naszego czasu i pytać się: co jest prawdą w epoce postprawdy? Co jest dobrem w epoce, którą określamy zmaganiem z nienawiścią? Co jest Bogu właściwe, a co człowiekowi? – wskazywał ks. abp Wacław Depo.

Na Jasną Górę udał się m.in. minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk podkreślał, że pielgrzymka jest czasem podziękowania Maryi i prośby o dalsze wsparcie.

Od 2006 r. staram się tutaj być, bo to jest czas na podziękowanie Matce Przenajświętszej i prośby o dalsze wsparcie, ale też szukanie, określanie i pomoc w poszukiwaniu tego celu, który powinien być celem wszystkich polskich parlamentarzystów. Prośba o opiekę nad narodem, Rzeczpospolitą i całym światem – mówił Andrzej Adamczyk.

Pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę zwyczajowo odbywa się 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego. W drodze powrotnej posłowie i senatorowie zatrzymują się zawsze w sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów polskich.

RIRM

drukuj