Etnografowie odtworzyli stroje z początków XX w.

Ubiory charakterystyczne w latach 20. i 30. XX wieku dla reprezentantów różnych zawodów w świętokrzyskich miasteczkach, odtworzono w Muzeum Wsi Kieleckiej. Będą prezentowane – wraz z komentarzem etnografów – podczas imprez w skansenie w Tokarni. 

Jak powiedziała rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej Beata Ryń, pierwszym etapem realizacji przedsięwzięcia, była szczegółowa kwerenda, którą w ubiegłym roku w całym regionie prowadzili pracownicy muzeum.

Nasi etnografowie rozmawiali z ludźmi, którzy pamiętali stroje zawodowe i ubiory mieszczan, charakterystyczne dla małych miasteczek na początku XX wieku – tłumaczyła.

W efekcie tej pracy powstała duża dokumentacja naukowa, obejmująca także fotografie i ryciny, przedstawiające dawne stroje.

Na podstawie badań, uszyto 30 strojów. To ubiory m.in.: nauczycielki, lekarza, aptekarza, więziennika, kolejarza, małomiasteczkowej damy, karczmarza, sklepikarza, piekarza, policjanta, szewca.

Jak wyjaśniła Ryń, stroje projektowano i szyto „na miarę” – tak aby pasowały na pracowników muzeum. Podczas specjalnych pokazów, wcielą się oni w modeli i modelki – będą prezentowali kostiumy zwiedzającym m.in. Park Etnograficzny w Tokarni k. Kielc.

Pierwszy pokaz odbędzie się 10 maja podczas kolejnej edycji „Wytopków ołowiu”. To uznana impreza, nawiązująca do tradycji poszukiwania i wydobywania rud kruszcowych w regionie świętokrzyskim.

Oprócz części naukowej przy piecowisku, w sektorze małomiasteczkowym skansenu, gdzie obecnie znajdują się m.in. dom lekarza, aptekarza i sklepik kolonialny, odbędzie się jarmark nawiązujący do początków ubiegłego stulecia. Pojawią się tam postaci w nowo uszytych strojach, wraz z atrybutami – przedmiotami niezbędnymi w pracy przedstawicieli każdego z zawodów – mówiła Ryń.

Zaplanowano także pokaz strojów na scenie, razem z komentarzem etnograficznym, przybliżającym specyfikę poszczególnych zawodów. Prezentacja odbędzie się w specjalnej oprawie artystycznej i scenograficznej.

Jak dodała Ryń, muzeum będzie przyjmowało zaproszenia od organizatorów różnych imprez plenerowych w regionie, podczas których także będzie można prezentować efekty realizacji przedsięwzięcia.

Projekt „Z szafy prababci” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny. Zajmuje obszar około 65 ha. Znajduje się tu kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, wnętrza są udostępnione do zwiedzania.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. Poza skansenem w Tokarni, w jego skład wchodzą: Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (pow. skarżyski) oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie, Szwarszowicach i Kakoninie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl