fot. facebook.com

Ulicami Kielc po raz siódmy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny

Ulicami Kielc przeszedł w niedzielę 7. Marsz dla Życia i Rodziny. W akcji zorganizowanej przez ruchy i stowarzyszenia katolickie pod hasłem „Polska rodziną silna” wzięło udział ponad 500 osób.

Marsz rozpoczął się Mszą św. w kieleckiej bazylice katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy marszu, przy akompaniamencie orkiestry, przeszli ulicami centrum Kielc – Czerwonego Krzyża, Wesołą, Adama Mickiewicza – na Plac Wolności, gdzie zatrzymali się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnym przystankiem był pomnik Henryka Sienkiewicza, skąd uczestnicy marszu dotarli na plac Artystów. Rozpoczął się tam festyn rodzinny z występami estradowymi, zabawami i animacjami dla dzieci.

„To manifestacja za życiem i wartościami rodzinnymi. Chcemy pokazać, że to są dla nas wielkie wartości, dla nas Polaków, zwłaszcza w 100. rocznicę odzyskania niepodległości” – powiedział PAP rzecznik kieleckiej kurii ks. Mirosław Cisowski. Duchowny dodał, że „wszyscy musimy pamiętać o tym, że dzieci są przyszłością narodu”.

„Jeśli będziemy szanować życie, dbać o zdrowe, silne rodziny to na pewno nasz naród nie zginie. Chcemy przypominać innym, że życie ma sens od samego początku, dlatego warto je chronić i promować” – zaznaczył ks. Mirosław Cisowski.

Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Tomasz Bogucki podkreślił, że marsz jest promocją tych wartości, w które wierzy większość polskiego narodu.

„Bardzo ważną rzeczą są też kwestie demograficzne, związane z poczuciem bezpieczeństwa narodowego. Ten problem jest zauważalny w Polsce. Tam gdzie występuje to naród zaczyna wygasać. Stąd bardzo ważne jest, aby była zastępowalność pokoleń. Żeby było coraz więcej młodych ludzi, którzy w przyszłości zastąpią tych starszych” – dodał Tomasz Bogucki.

Do uczestników marszu specjalny list wystosował ksiądz biskup kielecki Jan Piotrowski.

„Zachęcam do udziału w marszu wszystkich, którym drogie są wartości życia i rodziny jako fundamentu niepodległości i pomyślnego rozwoju naszej Ojczyzny. Ze szczególną zachętą zwracam się do rodzin z dziećmi, aby licznym uczestnictwem wsparły tę godną pochwały inicjatywę. Wszystkich diecezjan zachęcam do modlitwy w intencji obrony życia ludzkiego i rodziny oraz promowania tych wartości w swoich środowiskach” – czytamy m.in. w liście.

Marsze dla Życia i Rodziny odbyły się także w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego – Włoszczowie, Sandomierzu i Ostrowcu Św.

PAP/RIRM

drukuj