Mec. Kaleta: pod koniec sierpnia nowe informacje ws. dzikiej reprywatyzacji

Nie poddamy się i wyjaśnimy wszystkie decyzje reprywatyzacyjne budzące wątpliwości – powiedział w rozmowie z naszą redakcją mec. Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Pod koniec sierpnia, komisja zajmie się kolejnymi nieruchomościami poddanymi tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Po krótkiej przerwie w pracach, komisja zajmie się w pierwszej kolejności nieruchomościami przy ul. Marszałkowskiej 43 i Poznańskiej 14. Inaczej niż w przypadku dotychczasowych rozpraw, teraz komisja zajmie się sprawami, w których poszkodowani zostali lokatorzy.

Na skutek prowadzonej w Warszawie od 2008 roku – przy przyzwoleniu władz miasta – dzikiej reprywatyzacji, wiele osób straciło dach nad głową.

Prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Walt twierdzi, że o nieprawidłowościach nie wiedziała i mimo kilkukrotnego wezwania przed komisję, odmawia składania zeznań. Grzywnę nałożoną za niestawiennictwo chce zapłacić z pieniędzy podatników.

Mecenas Sebastian Kaleta akcentuje – choć Ratusz wyraźnie utrudnia prace komisji, nie mamy zamiaru zrezygnować z przywracania sprawiedliwości.

– Komisja przygotowuje kolejne adresy, którymi będzie się zajmować. Pod koniec sierpnia ruszamy z rozprawami w sprawach: Marszałkowskiej 43, Poznańskiej 14. Sprawy te będą o tyle interesujące, że w tych przypadkach będziemy już analizować kwestie poszkodowanych lokatorów. To jedna z kluczowych kwestii przy procesie dzikiej reprywatyzacji. Obecnie zarówno Komisja jak i departament spokojnie przygotowują te sprawy. Komisja analizuje szereg dokumentów, by przygotować prawidłowo te rozprawy, więc pod koniec sierpnia można się spodziewać kolejnych, nowych informacji w sprawie reprywatyzacji – powiedział mec. Sebastian Kaleta.

Szef komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wskazał, że do tej pory dzięki pracom zespołu do mienia publicznego wróciły nieruchomości warte 350 milionów złotych.

RIRM

drukuj