(fot. PAP)

47 Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej

Z Krakowskich Oleandrów w 98. rocznicę pierwszego polskiego sierpnia 1914 r. wyruszył 47 Marsz Szlakiem I Kampanii Kadrowej.

 

Do 1989 roku był on formą  manifestacji patriotycznej i antykomunistycznej. Przez co wielokrotnie Służby Bezpieczeństwa szykanowały uczestników marszu. Natomiast po 1989 przywrócono jego przedwojenną formułę.

 

Uczestnicy marszu biorą udział m.in. w zawodach marszowych, strzeleckich oraz grach terenowych.

 

„To nasza tradycja narodowa, dbać o pamięć i historię. Marszałek był wielkim człowiekiem, szablami nam wykrzesał wolność i jesteśmy wdzięczni od pokoleń i musimy zachować jego pamięć i szlak, którym poruszała się Pierwsza Kadrowa. Dlatego wspaniali ludzie zadecydowali, że będą kontynuować marsz Pierwszej Kadrowej tymi samymi drogami, co w 1914 roku 6 sierpnia, ruszyło kilku zapaleńców, ludzi wielkiej wiary, że Polska może być wolna. Jesteśmy im to winni i dlatego idziemy, modlimy się za Ojczyznę, za ludzi wielkich, których Pan Bóg nam dał wskrzesicieli na miarę marszałka Józefa Piłsudskiego”- powiedział uczestnik marszu Jerzy Zacharow.

 

Ponadto dodał, że obecnie występuje niedobór historii, dlatego my musimy to uzupełniać. To jest świetna lekcja patriotyzmu.

 

Każda miedza, każdy las, każde zabudowanie, pomniki, tablice pamiątkowe na tej trasie są wizualnie kamieniem naszej historii. I tu się młodzież powinna uczyć, dlatego przeciwnicy naszej rzeczywistości boją się tego, boją się prawdziwej historii, która jest wielka i dlatego zmniejszali nam naukę i doprowadzali do uśpienia dzieci i młodzieży. Lekcja, jaką zadał nam marszałek Józef Piłsudski i błogosławiony Jan Paweł II wiele mówią”- podkreśla Jerzy Zacharow.

 

Wypowiedź Jerzego Zacharowa:

 

Audio MP3
Pobierz
drukuj