Podkarpackie: udaremniony przemyt kawioru za ponad 1,2 mln zł

Dwóch Ukraińców chciało przemycić na Ukrainę 160 kg kawioru o wartości ponad 1,2 mln zł. Kawior pochodził z Włoch. Był przewożony w nieoznakowanych pojemnikach, a mężczyźni nie mieli wymaganych zezwoleń – podała w poniedziałek PAP Straż Graniczna. Towar został zatrzymany.

Jak poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor, do zdarzenia doszło w niedzielę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Krościenku (Podkarpackie).

W trakcie kontroli dwóch samochodów osobowych, wyjeżdżających z Polski na Ukrainę, funkcjonariusze Straży Granicznej znaleźli szklane i plastikowe pojemniki bez oznaczeń.

„Okazało się, że jest to nielegalny transport z Włoch kawioru z jesiotra syberyjskiego. To drogi towar, najdroższy z kawiorów. Kierowcy twierdzili, że są tylko kurierami, a ich zadaniem było dowiezienie towaru do odbiorców we Lwowie” – mówiła mjr Elżbieta Pikor.

Podkreśliła jednocześnie, że zgodnie z przepisami można przewieźć tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych. Jest to do 125 gramów na osobę w opakowaniach, które zostały indywidualnie oznaczone, czyli posiadają etykietę potwierdzającą legalne źródło pozyskania. W przeciwnym wypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat. Kierowcy, obywatele Ukrainy, w wieku 24 i 28 lat, nie mieli zezwoleń na wywóz większej ilości kawioru. Ponadto pojemniki w kawiorem nie były w żaden sposób oznakowane.

Z uwagi na brak zezwolenia na wywóz towarów podlegających Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r. (CITES) towar został zatrzymany, a wobec Ukraińców zostało wszczęte postępowanie karno-skarbowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl