fot. poznan.wikia.com/

Poznań: 500 tys. zł pomocy finansowej dla kombatantów Czerwca ’56

500 tys. zł trafi w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, do kombatantów poznańskiego Czerwca ’56. Wnioski o wsparcie można będzie składać od poniedziałku do końca kwietnia – podał Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Z pomocy finansowej skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej.

„Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń sprzed 63 lat doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu” – poinformowało biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Jak podano, taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca ’56. Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. W jej skład wejdą pracownicy urzędu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do 30 kwietnia.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl