fot. PAP/Mateusz Marek

720 mln zł na inwestycje w transporcie kolejowym, morskim i śródlądowym

Ponad 720 milionów złotych z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko dofinansuje inwestycje w transporcie kolejowym, morskim oraz śródlądowym. Projekt wspiera m.in. gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, transport i bezpieczeństwo energetyczne.

Podpisano już umowy na ponad 86 proc. z ponad 27 miliardów euro, którymi dysponuje program – mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Pomimo kończącego się roku nie zwalniamy tempa. Podpisujemy umowy. Kolejne projekty, które przyczynią się do poprawy jakości środowiska, które przyczynią się do jakości życia osób z niepełnosprawnościami – powiedziała minister.

Ponad 80 milionów złotych z unijnych środków trafi do PKP na modernizację 22 peronów kolejowych w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim – poinformował prezes PKP Ireneusz Merchel.

– Ta dzisiejsza umowa jest szczególna, ponieważ ona nadrabia to, co nie zostało zrealizowane w poprzedniej perspektywie. Wyremontowano tory, natomiast pozostawiono tory. To jest jeden z elementów, kiedy mówimy: te 22 perony w trzech województwach będzie dostosowane do osób o ograniczonej możliwości poruszania się – powiedział prezes.

Ponad 555 milionów złotych trafi na inwestycje w portach Szczecin i Świnoujście. Przebudowane zostaną nabrzeża. Szczeciński port zostanie ponadto pogłębiony.

– To otwarcie Szczecina – mówiąc o Kanale Dębickim i Basenie Kaszubskim, gdzie te prace będą się głównie koncentrować – pozwoli prawdopodobnie podwoić (w dłuższym okresie czasu, bo nic nie dzieje się od razu) przeładunki w Szczecinie, które obecnie wynoszą 10 mln ton rocznie, do 18–20 mln ton – wskazał Krzysztof Urbaś, prezes Spółki Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.

Środki pozwolą też na rozbudowę dróg do portów. To kolejne ważne inwestycje infrastrukturalne dla miast – mówił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

– Będzie trójka: będzie linia kolejowa, będzie tor wodny Odrą w kierunku Wrocławia, będzie pogłębiany tor wodny do Szczecina, gdzie większe statki będą mogły wpływać i wreszcie zrealizujemy mały projekt za 140 milionów złotych – projekt związany z drogami, które znajdują się w gestii miasta – zaznaczył prezydent Świnoujścia.

Blisko 85 milionów złotych ze środków unijnych trafi na inwestycje na rzece Odrze, które mają przeciwdziałać podmywaniu brzegów. Prace będą prowadzone na ponad 100 kilometrach rzeki.

– Ten projekt na nowo daje szanse na wykorzystanie potencjału gospodarczego tej rzeki – wskazał Grzegorz Witkowski, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

To kolejny ważny projekt dla rzeki Odry – powiedział prezes Wód Polskich, Przemysław Daca.

– W chwili obecnej remontujemy śluzy na kanale gliwickim, remontujemy śluzy na Odrze skanalizowanej. Dokończyliśmy stopień wodny w Malczycach (…). Zleciliśmy również przygotowanie dokumentacji na dwa kolejne stopnie wodne w Lubiążu i Ścinawie – mówił Przemysław Daca.

TV Trwam News

drukuj