fot. flickr.com

Macedonia Północna dziękuje Polsce za poparcie jej wejścia do NATO

Wicepremier, minister obrony Macedonii Płn. Radmiła Szekerinska podziękowała Polsce za ratyfikację protokołu ws. przyjęcia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował w czwartek w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak w środę i czwartek w Brukseli wziął udział w posiedzenia ministrów obrony państw NATO.

„Rozmawiałem też z wicepremier i minister obrony Macedonii Północnej. Rozmowa dotyczyły współpracy, jeśli chodzi o przemysł obronny, a także współpracy militarnej. Usłyszałem słowa podziękowania za ratyfikację protokołu wejścia Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szybko, bardzo szybko zarówno polski parlament, jak i prezydent RP ratyfikowali tę umowę” – powiedział Mariusz Błaszczak dziennikarzom po spotkaniu.

Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu w sprawie przyjęcia Macedonii Północnej do NATO.

Podpisanie ustawa oznacza wyrażenie zgody na dokonanie przez prezydenta RP ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej, podpisanego w Brukseli dnia 6 lutego 2019 r.

Sejm uchwalił ustawę 4 kwietnia br.

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w lutym tego roku w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez ten kraj z Grecją, które zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki – grecki parlament zaakceptował porozumienie między Atenami i Skopje o zmianie nazwy Macedonii na Macedonia Północna.

Macedonia Północna przystąpi do NATO po ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty krajów członkowskich. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że przyjęcie Macedonii byłoby możliwe wiosną 2020 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl