John McCain: Kraje bałtyckie mogą liczyć na współpracę obronną z USA

Amerykański kontyngent wojskowy powinien stacjonować w Estonii na stałe, a nie rotacyjnie – powiedział John McCain, szef komisji sił zbrojnych Senatu USA. Polityk rozpoczął od Estonii podróż po krajach bałtyckich.

Szef senackiej komisji chce zapewnić kraje bałtyckie, że mimo kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa – mogą liczyć na współpracę z USA w kwestiach dotyczących obronności.

John McCain dodał, że najlepszym sposobem na zapobieganie niewłaściwemu postępowaniu Rosjan jest posiadanie wiarygodnej obecności wojskowej (w Estonii) oraz silnego sojuszu w ramach NATO.

Wizyta senatorów potwierdza, że Amerykanie rozumieją potrzebę stacjonowania wojsk sojuszniczych na wschodniej flance NATO – powiedział poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Prezydent elekt również wypowiadał się o wzmocnieniu wschodniej granicy NATO – to są wypowiedzi uzupełniające. Jeżeli słyszymy takie stwierdzenia od liczącego się polityka Stanów Zjednoczonych – przecież senator McCain nie jest szeregowym senatorem czy posłem, to bardzo istotna postać w Partii Republikańskiej – jest potwierdzenie, że nie tylko Senat, ale i administracja amerykańska widzi konieczność. Być może dojdziemy do sytuacji, gdzie na wschodniej granicy na stałe będzie stacjonować wojsko amerykańskie. Nasz rząd od początku mówi, że w tym kierunku powinniśmy prowadzić rozmowy z amerykanami – wskazał Michał Jach.

John McCain i towarzyszący mu senatorowie po wizycie w Tallinie udadzą się na Litwę, Łotwę, Ukrainę oraz do Czarnogóry.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl