Na Węgrzech spada liczba tzw. aborcji

Liczba tzw. aborcji na Węgrzech spadła w ciągu ostatnich 5 lat o ponad 20 proc. – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych przekazanych przez sekretarza stanu w Ministerstwie ds. Zasobów Ludzkich Bence Retvariego prorządowemu dziennikowi „Magyar Hirlap”.

Liczba tzw. aborcji w latach 2010-2015 spadła o 22,9 proc.; w 2015 r. było o 9273 przypadków przerwań ciąży mniej niż w 2010 r. W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba aborcji spadła o kolejne 4,1 proc. – oświadczył Bence Retvari.

Zdaniem sekretarza stanu wskazuje to na skuteczność środków podejmowanych przez rząd – wymienił m.in. prewencję w postaci szkolnego przygotowania do życia w rodzinie, w tym na zajęciach religii i etyki oraz ułatwienia socjalno-finansowe dla rodziców.

Wśród nich wskazał przede wszystkim na wprowadzoną 1 lipca 2015 r. rodzinną ulgę mieszkaniową (csok) – jednorazowe bezzwrotne wsparcie finansowe na zakup, budowę lub powiększenie domu czy mieszkania. Są do niego uprawnieni małżonkowie, partnerzy lub osoby samotnie wychowujące jedno lub więcej dzieci. Jest też możliwe otrzymanie wsparcia „zadatkiem” w przypadku młodych małżeństw zobowiązujących się do wychowania dziecka (gdy np. kobieta jest w ciąży).

Wysokość wsparcia zależy od liczby wychowywanych dzieci i wynosi od 600 tys. do 10 mln ft (od 8,4 tys. do 140 tys. zł), przy czym w przypadku wychowywania trojga lub więcej dzieci można się dodatkowo ubiegać o preferencyjny kredyt do wysokości 10 mln ft.

Ponadto ubezpieczone kobiety (lub ojcowie) są na Węgrzech uprawnione do świadczenia macierzyńskiego w wysokości 70 proc. zarobków do 168. dnia życia dziecka. Potem kobiety, które przepracowały w ciągu dwóch lat przed porodem co najmniej rok, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie do ukończenia przez dziecko 2. roku życia; wynosi ono 70 proc. przeciętnej pensji z poprzedniego roku, ale nie może być wyższe niż 70 proc. dwukrotności aktualnej pensji minimalnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl